Vazelin Nedir Faydaları Nelerdir

126
vazelin nedir faydaları nelerdir
vazelin nedir faydaları nelerdir

Kadınların en eski bakım ürünlerinden olan vazelin günümüzde de pek çok alanda kullanılıyor. Vazelin kremi faydaları sadece sertleşmiş el ya da ayak topuklarını yumuşatmakla sınırlı değil, makyaj temizlemek, parfümün daha kalıcı olmasını sağlamak ve hatta bronzlaştırıcı etkisi ile aslında vazelin pek çok alanda kadınların vazgeçilmez ürünlerinden arasındadır.

Günümüzde farklı bakım ürünlerinin çıkması ile birlikte unutulmuş gibi olsa da vazelin halen daha pek çok kadının kullandığı bakım ürünlerin başında gelmektedir. Şimdi gelin vazelin hakkında ayrıntılı bilgilere geçelim; vazelin nedir, vazelin kremi faydaları nelerdir, püf noktaları yazımızın devamında..

Bu Yazının Konu Başlıkları

Vazelin Nedir

vazelin nedir
vazelin nedir

Vazelin beyaz parafin yağı ve hidrokarbon içeren, yoğun kıvamlı, renksiz bir losyon çeşididir. Geçmişi 19. YY’da kadınların cilt bakımı için Robert Augustus Cheeseborough isimli kimyager tarafından geliştirilen vazelin, günümüze kadar gelmiştir. Soğuk ortamda katı kıvamda bulunan vazelin; İnsan vücuduna temas ettiği zaman kolayca erir ve vücut tarafından emilir. Vazelinin ham hali renksiz ve kokusuzdur. Ancak pek çok marka vazeline koku ve renk veren maddeler ekleyebilmektedir. Yoğun nemlendirme etkisi gösteren vazelin, anti bakteriyel içeriği ile de küçük yaraları kolayca iyileştirebilen özelliğe sahiptir.

Dudak Kremi Nasıl Yapılır

Vazelinin Faydaları Nelerdir

vazelinin faydaları nelerdir
vazelinin faydaları nelerdir

Vazelinin diğer alanlarda faydalarını ve ne işe yaradığına geçmeden önce, vazelinin cilt bakımı için faydalarını aktaralım;

Cildi Nemlendirir; Vazelin denilince akla ilk gelen faydası; yoğun bir nemlendirme sağlamasıdır. Kuru ve nemsiz ciltler için kurtarıcı bir ürün olan vazelin cildi yumuşatır ve nem verir. Nemsizlikten, soğuktan çatlamış ve kurumuş cildi nemlendiren vazelin, ciltte oluşan ufak yaralar ya da kesik gibi alanları da iyileştirir. Özellikle kuru bir cilde sahip olan kadınlar yüz bölgesine de vazelin sürebilirler. Vücut losyonu olarak da kullanılan vazelin cilde fark edilir şekilde yumuşaklık kazandırır.

Nasır; Ayak bölgesinde, parmaklarda ya da topukta oluşan nasırı geçirmek için vazelin en büyük yardımcılardan birisidir. Ayak topuk bölgesi tüm gün vücut ağırlığını taşıdığı için ve kapalı kaldığı için çabuk sertleşir ve pul pul dökülebilir. Ayak tabanlarında nasır hem sağlık hem de estetik açıdan rahatsız edici bir durumdur. Bu durumda en iyi topuk nemlendiricisi ise vazelindir. Banyoda ponza taşı ile topukları ovduktan sonra vazelin sürülür ve üzerine çorap giyilir. En az 4 ya da 5 saat vazelinin topuklara nüfuz etmesi sağlanır.

Dudak Koruyucusu; Soğuk ve kuru havalardan en çok etkilenen yerlerden birisi de dudaktır. Dudakları nemlendirmek  ve kabuk kabuk görüntüsünden kurtulmak için vazelin en büyük kurtarıcılardan birisidir. Vazelin soğuk ve kuru havalarda dudakların çatlamasını önler ve dudakları besleyerek daha canlı görünmesini sağlar.

Saç; Vazelin yapı olarak günümüzde birçok losyon ve bakım kreminin içinde bulunur. Saçların kurumasını önlemek ve daha sağlıklı olmasını sağlamak için vazelin en iyi yardımcılardandır. Özellikle saç uçları daha çabuk kırılır ve sertleşir, bu durumun önüne geçmek için saç uçlarına az miktarda vazelin sürebilirsiniz.

Kaş Bakımı; Kaşların daha gür ve dolgun olması için kaş köklerini besleyen yağlardan birisi de vazelindir. Vazelin kaşlara sürüldüğü zaman seyrek kısımlarından kaş çıkmasını sağlar ve kaşların daha canlı ve şekilli olmasına yardımcı olur. Vazelini kaşlara sürmek için bir miktar vazelini temiz bir kirpik fırçası ya da elinizle kaşlara sürün ve güzelce yedirin.

Kirpik Bakımı; Kaşlar gibi kirpiklerin de bakıma ihtiyacı vardır. Kaşlarda olduğu gibi vazelin kirpikleri de besler ve şekillendirir.

Kirpik Bakımı Nasıl Yapılır

Tırnak Bakımı; Vazelin el ve tırnak bakımı için en iyi nemlendirici ürünlerden birisidir. Vazelin tırnak uçlarını besler ve güçlenmesini sağlar. Tırnakların kolayca kırılmasını önler. Vazelin tırnakların daha güçlü görünmesini sağlar.

Makyaj Temizleme; Yağlı yapısından dolayı makyaj çıkarmak için vazelin alternatif losyonlardan birisidir. Su makyajı çıkarırken, göz ya da kirpiklerdeki kalıntıları çıkarmakta fazla etkili olamaz. Ancak vazelin cildi nemlendirerek makyajın kolayca çıkmasını sağlar.

Bronzlaştırıcı; Yazın güneşlenirken hem bronzlaşarak parlak bir cilde sahip olmak isteriz hem de güneşin zararlı etkilerinden korunmak isteriz. Vazelin hızlı ve güvenli bronzluk sağlar. Güneş ışınlarının cildi kurutmasını engeller.

Parfümün Kalıcılığı; Vazelinin ciltte uzun süre kalan bir yapısı vardır. Parfümlerin daha kalıcı olmasını isterseniz; el bileklerinize bir miktar vazelin sürdükten sonra parfümü sıkınız. Bu sayede parfümün daha kalıcı olduğunu fark edeceksiniz.

Vazelin Ne İşe Yarar

vazelin ne işe yarar
vazelin ne işe yarar

Vazelin sadece cilt bakımı için değil, günlük kullandığımız bazı eşyaların bakımında da kullanılabilir. Vazelin deyince aklımıza ilk önce cilt bakımı gelse de aslında vazelin ayakkabı ve çanta derisini parlatmak, ahşap ürünlerinin bakımına kadar kozmetik dışında da kullanımı olan bir üründür. Vazelin ne işe yarar diye sorduğumuzda ahşap ürünleri parlatmak ya da deri ayakkabıların çizilmiş yerlerini kapatmak gibi pek çok alanda işe yaradığı göreceksiniz.

Sarımsak Yağı Faydaları Nelerdir

Yıpranmış Ayakkabıları Vazelin İle Parlatın; Her ayakkabı giyildikten bir süre sonra yıpranır. Ancak ayakkabıları ne kadar temiz giyersek ve bakarsak o kadar uzun ömürlü olurlar. Deri ya da rugan ayakkabıların üst kısımları tozdan darbeden dolayı yıpranıp çizilebilir. Bu durumu geciktirmek ve ayakkabılarınızı daha uzun ömürlü hale getirmek için vazelini ayakkabıların yıpranan kısımlarına sürerek eski görünümüne kavuşturabilirsiniz.

Vazelin diğer kullanım alanları;

Küpelerin kulak kısmına geçen çengelleri bazen kulakları açıtabilir. Küpelerin ince kısımlarına vazelin sürerek kulak deliğine kolayca ve acısız geçmesini sağlayabilirsiniz.

Sıkışan ve kapanmayan fermuarları terziye vermek yerine üst kısımlarına vazelin sürerek yumuşatabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA