Vertigo Belirtileri, Nedenleri, Vertigo Tedavisi

vertigo belirtileri,nedenleri,vertigo tedavisi
vertigo belirtileri,nedenleri,vertigo tedavisi

Vertigo Nedir

İnsanlar arasında sıkça görülen şikâyetlerden birçoğu ‘’Sersem gibiyim ‘’, ‘’Kafamı kaldıramıyorum’’, ‘’ Sarhoş gibiyim ayakta duramıyorum’’ gibi sorunlardır. Latince ‘’dönmek’’ anlamına gelen ve toplumda sıkça görülen bir sorundur baş dönmesi yani vertigo. Bir rotasyon hareketi olan vertigo; kişinin gözleri kapalıyken bile etrafındaki eşyaların dönüyormuş hissi yaşamasına denir. Vertigo halüsinasyondur bir bakıma, olmayan hareketin oluyormuş gibi algılanmasıdır. Vertigo nedir diye baktığımızda net olarak söyleyebileceğimiz bir başka şey de vertigonun başlı başına bir hastalık olmadığıdır. Vertigo ancak başka pek çok hastalığın belirtisi olabileceği için vertigonun altında yatan sebebin mutlaka araştırılması gereklidir.

Vertigo Belirtileri

Vertigo belirtileri olarak ilk sırada söylenebilen şey baş dönmesidir. Ancak baş ağrısı ile karıştırılmamalıdır. Vertigo genellikle iç kulaktaki denge sisteminde ortaya çıkan bir sorundur. Bu nedenle kişi sabit durduğunda bile etrafındaki her şey dönüyorsa ya da ani bir şekilde baş çevrilmesi sonucu baş dönmesi yaşanıyorsa tüm bunlar çağın hastalığı olan vertigo belirtileri olabilir. İç kulakta yaşanan sorunları ile beraber kulakta şiddetli basınç hissedilmesi vertigo belirtileri arasında yer almaktadır. Bunun dışında kulak çınlaması ve işitme kaybı da iç kulak sorunlarından kaynaklanan vertigo belirtileri arasında yer almaktadır. Mide bulantısı, kusma, kulak akıntısı, gözlerin olağan dışı hareketi vertigo belirtileri arasında yer alan diğer sorunlar olarak bilinmektedir.

Vertigo Nedenleri

Vertigo nedenleri ile ilgili yapılan çalışmalara bakıldığında karşımıza birçok sonuç çıkmaktadır. Bunlardan ilki ve en sık karşılaşılanı iç kulağın içinde yer alan yarım daire kanallarında aniden ortaya çıkan kristalleşmedir. Baş pozisyonundan oldukça etkilenmektedir. İç kulaktaki kristalleşmeden kaynaklanan baş dönmeleri hızlı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bir diğer vertigo nedeni meniere hastalığıdır. Meniere hastalığı nedeniyle iç kulak sıvısında istenmeyen durumların oluşması sonucu görülür ve mutlaka kulak-burun-boğaz uzman doktoru tarafından takibi yapılmalıdır. Ayrıca denge sinirlerinde mikrobik olmayan iltihaplanmaların görülmesi de vertigo nedenleri arasında yer almaktadır. Bu durumda görülen vertigonun nöroloji uzmanı tarafından takip edilmesi gerekmektedir. Vertigonun oluşmasına neden olan bir başka durum ise beyinciği besleyen damarlarda tıkanıklık ve beyincikte gelişen ani kanamalardır. Damar sertliği ve yüksek tansiyon hastalığı olan bireylerde görülme olasılığı çok yüksektir ve takibinin nöroşirürji uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir. Vertigo nedeni olabilecek bir başka hastalık ise MS(multipl skleroz) hastalığıdır. Özellikle genç yaşta görülen baş dönmesi şikayetleri MS hastalığından kaynaklanabileceği ve aksatılmadan beyin hastalıkları uzmanına muayene edilmeleri gerektiği unutulmamalıdır. İşitme ve denge sinirlerindeki tümörlerin baş dönmesine neden olduğu görülmektedir. Vertigo nedeni olan bu tip bir tümöre sahip olan hastanın uzman bir hekim ekibi tarafından ameliyat edilmesi gerekmektedir. Kafatasında meydana gelen ve iç kulağı zedeleyen yaralanmalar geçici de olsa vertigo nedeni olabilmektedir. Ayrıca alerjik olarak yatkınlığı olan bireylerde hassasiyet gösterdikleri besini tükettiklerinde vertigo veya baş dönmesi sorunu görülebilir. Bunun dışında yaşlılık,B12 eksikliği, uzun süreli alkol kullanımı, kanser ve tüberküloz ilaçları yan etkileri, epilepsi nöbetleri, migren, boyun kireçlenmesi, boyun fıtığı ve depresyon gibi psikolojik etkenler vertigo nedenleri arasında yer almaktadır.

Vertigo Tedavisi

Vertigo ciddiye alınıp tedavi edilmediğinde kişinin iş ve özel hayatında ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir. Vertigo hafif baş dönmesi ve dengesizlik hissi ile başlayıp devamında hastayı yataktan kaldıramayacak hale getirebilir. Vertigonun altında yatan sebeplerin çok iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Vertigo rahatsızlığınız olup olmadığını evde kendi imkânlarınız ile basit bir şekilde test etmek isterseniz; ayakta kendi etrafınızda 2 dakika dönün veya kafanızla öne doğru yuvarlaklar çizin. Kısa bir süre içinde bu hareketlilik size kötü hissettiriyor ve uzun süre baş dönmesi geçmiyorsa hemen bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Vertigo denge duyusunun bozulmasıyla ortaya çıkan bir sorundur. Vücudumuzdaki kaslar, kemikler ve eklemlerden gelmekte olan duyular; iç kulak, gözden gelen bilgilerin beyicik ve beyinde analiz edilmesiyle oluştuğu bilinmektedir. Dolayısıyla kişinin vertigo tanı ve tedavisi için öncelikle tüm bu bölgelerin detaylı bir şekilde kontrol edilmesi gereklidir. Baş dönmesi yani vertigo tanısı konulabilmesi için kulak-burun-boğaz uzmanı ve nöroloji uzmanı  tarafından değerlendirme yapılmalıdır. Hatta bazı durumlarda dahiliye, göz hastalıkları ve fizik tedavi bölümlerinin uzmanlarının muayenesi de gerekli olabilmektedir. Vertigo tanı ve tedavisi sürecinde işitme testi, iç kulak denge testi, beyin elektrosu, tomografi, MR gibi tetkikler sonucunda vertigo tanısı konulmaktadır. Vertigo tedavisinde belirleyici olan vertigo altında yatan sebeplerin ne olduğudur. Vertigoya sebep olan meniere hastalığı ise öncelikle ilaç tedavisi yapılır gelişme görülmezse ameliyat yapılmaktadır. Vertigo sebebi tümör ise cerrahi müdahale gerekmektedir. Herhangi bir enfeksiyon sonucunda veya psikolojik nedenlerle görülen vertigo tedavisi ise ilaç ve istirahat ile yapılmaktadır.

Vertigodan Korunmak İçin Öneriler

Vertigo tedavisinde önemli bir aşama da vertigoyu tetikleyen durumlardan uzak durmaktır. Vertigodan korunmak için öneriler olarak uzmanlar tarafından verilen tavsiyeler şu şekildedir;

  • Vertigodan korunmak için stresten uzak durun.
  • Vertigodan korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirin.
  • Vertigodan korunmak için mümkün olduğu kadar D vitamini takviyesi alın.
  • Vertigodan korunmak için sağlıklı ve organik beslenin. Kahvaltınıza ayrı bir önem gösterin. Öğünlerinizde protein ağırlıklı beslenmeye dikkat edin.
  • Vertigodan korunmak için tükettiğiniz tuz miktarını azaltın.
  • Vertigodan korunmak için vücuttaki tuz su dengesini iyi kurmak için bol su için.
  • Vertigodan korunmak için çay ve kahveden uzak durun.
  • Vertigodan korunmak için sağlıklı yaşamak için spor yapmaktan vazgeçmeyin. Ani ve zorlayıcı hareketler yapmaktan sakının.
  • Vertigodan korunmak için hızlı araba kullanmayın, ani baş hareketleri yapmayın, lunapark oyuncaklarına binmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA