Vücut Yağ Oranı Kaç Olmalı İdeal Yağ Oranı Hesaplama

vücut yağ oranı kaç olmalı, ideal yağ oranı hesaplama
vücut yağ oranı kaç olmalı, ideal yağ oranı hesaplama

Vücut Yağ Oranı Kaç Olmalı

Vücut yağ oranımız aslında sağlığımız hakkında bize ipucu veren bir analizdir. Vücut yağ oranının ideal olması hem daha fit vücuda sahip olmamızı hem de daha sağlıklı olmamızı sağlar. Peki Vücut yağ oranı kaç olmalıdır? İdeal yağ oranı hesaplama nasıldır? Aslında ideal yağ oranı bireyin cinsiyetine ve yaşına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Vücut yağ oranı bazı bireylerde olması gerekenden fazladır. Bu noktada birey egzersiz ve diyet yaparak ideal yağ oranına ulaşabilir.

İdeal Yağ Oranı Hesaplama

ideal yağ oranı hesaplama
ideal yağ oranı hesaplama

İdeal yağ oranını bireyler yaşlarına göre bilebilir. İdeal yağ oranı vücutta bulunan yağ ağırlığının kişinin kilo ağırlığına oranlamasıyla saptanır. İdeal yağ oranı cinsiyet, yaş ve ölçüm şartlarına göre değişebilmektedir. Bireylerde yağ oranı genel olarak kadınlarda daha yüksektir bunun nedeni doğurganlık ve menstrüal dönem olmasıdır.

İdeal yağ oranına sahip olmayanlar genelde fazla kiloya sahiptirler ve bu fazla kilolar bel-kalça çevresinde toplanır. İdeal yağ oranı hesaplarken kadın ve erkekler için oran farklıdır. Kadınlarda ideal yağ oranı %25-%31 aralığında kabul edilir. Erkeklerde ise ideal yağ oranı %18-%26 aralığında kabul edilir. Ancak kaslı ve sıkı bir vücuda sahip olmak için erkeklerde ideal yağ oranı %6 ile %13 arasında olmalıdır. Kadınlarda ise kaslı ve sıkı bir vücut için ideal yağ oranı %14 ile %20 arasında olmalıdır. İdeal yağ oranı hesaplanırken ölçüm cihazlarından yararlanabilirsiniz.

İdeal Yağ Oranı Kaç Olmalı

İdeal yağ oranı kadın ve erkeklerde farklıdır. İdeal yağ oranı kaç olmalı merak ediyorsanız; kadınlar için minimum %25 yağ oranı olmalıdır. Erkeklerin ise ideal yağ oranı minimum %18 olmalıdır. Vücut yağ oranını azaltma ve ideal oranına kavuşmak istiyorsanız sağlıklı beslenme düzenine geçerek protein ve sebze ağırlıklı beslenmeli, hazır gıdalar, yağlı ve şekerli ürünler tüketmemelisiniz.

İdeal Yağ Oranı Kadın

Kadınların vücutları erkeklere göre daha yağlıdır. Ancak vücutta yağ oranını arttıracak beslenme düzeninden kaçınmak gerekir. Beslenme şeklinde beyaz ekmek, pilav, makarna, beyaz undan yapılmış tatlı ve pastalar tüketmek vücut yağ oranının artmasına neden olur. O yüzden bu gıdaların tüketimi kontrollü şekilde olmalıdır.

Aşağıdaki Yazılar Da İlginizi Çekebilir

Yağ Yakan Yiyecek Ve İçecekler

Göbek Eriten Yiyecekler İçecekler Nelerdir

Bel İncelten Mucize Kür Tarifi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA