Yaban Mersini Faydaları, Nasıl Kullanılır, Yaban Mersini Kalorisi

yaban mersini faydaları,nasıl kullanılır,yaban mersini kalorisi
yaban mersini faydaları,nasıl kullanılır,yaban mersini kalorisi

Yaban Mersini Nedir

Yaban mersini fundagiller ailesinden gelen bir meyvedir. 20-50 cm boylarında yetişen çalı bitkisinin meyvesi olan yaban mersini, kırmızı ve mor renge sahiptir. Temmuz ve Eylül aylarında toplanan yaban mersini, Kuzey Avrupa, Karadeniz, gibi bölgelerde yetişir. Antioksidan içeren meyvelerden olan yaban mersini vitamin ve mineraller açısından da zengindir.

A, C ve E vitaminleri içeren yaban mersini özellikle hamileler ve emziren anneler için iyi bir folik asit ve lif kaynağıdır. Yaban mersini tanen, pektin, mirtilin olarak bilinen ve yaban mersinine doğal rengini veren proantosiyanidinler içerir. Yaban mersini zayıflama diyetlerinde de en faydalı meyvelerden birisidir. İçeridiği doğal tadı ile tatlı ihtiyacını karşılar ve kalorisi düşük meyvelerdendir.

Yaban Mersini Çeşitleri Nelerdir?

Yaban mersininin çeşitleri nelerdir diye baktığımızda karşımıza bilinen birçok çeşit çıkmasına rağmen sağlık açısından faydalı olan 3 çeşidi olduğunu görüyoruz. Yaban mersini çeşitleri şu şekildedir;

  • Highbush Yaban Mersini: doğal yüksekliği 12 metreyi bulan bu tür ekildiğinde ancak 4-5 metre yüksekliğe çıkabilmektedir. Yaban mersinini en sık ekili formudur. Yerel bahçe mağazalarından rahatlıkla temin edilebilir.
  • Lowbush Yaban Mersini: Yabani bir tür olan lowbush yaban mersini bahçe marketlerinde satılmamaktadır. Boyları ise hıghbush kadar yüksek olmamaktadır.
  • Tavşan Gözü Yaban Mersini: Daha çok Güney Amerika’da yetişen bu yaban mersini çeşidinin yüksekliği 20 metreyi bulmaktadır.

Yaban Mersini Faydaları

yaban mersini faydaları
yaban mersini faydaları

Mor renkli sebze ve meyveler doğal antioksidan kaynağıdır. Yaban mersini sağlık için pek çok faydası olan antioksidanlar içerir. Yaban mersini % 83’ü sudan oluşan bir meyvedir ve yağ oranı oldukça düşüktür. Kolesterolü dengelemesi, kalp ve damar sağlığını koruması gibi pek çok fayda içeren yaban mersini antioksidan bileşenleri ile vücudu kansere karşı korur.

Yaban mersini faydaları sınırlı değildir. Sağlık açısından birçok faydası bulunan yaban mersini faydalarını  püf noktaları ile aktaralım;

Kalp Sağlığı; Kan basıncını dengeleyen yaban mersini kalp ve damar sağlığı üzerinde olumlu etki yapar. Yaban mersininde bulunan antosiyanin bileşeni kalbin daha düzenli çalışmasını sağlayarak kalp hastalıkları riskini azaltır.

Kolesterolü Dengeler; Kanda bulunan kolesterol yediğimiz yiyeceklerden fazlaca etkilenir. Yaban mersini kandaki kötü kolesterolün yükselmesini engeller. Yaban mersini içerdiği faydalı antioksidanlar sayesinde damarlarda plak oluşumunu engeller ve damar tıkanıklığını önüne geçer. Damar tıkanıklığı riskini azaltan yaban mersini, kanda bulunan kötü kolesterol değerinin de düşmesini sağlar. Yağ oranı çok düşük, antioksidan değerli yüksek olan yaban mersini kolesterol hastalarının tüketmesi için önerilen  meyvelerden birisidir.

Hafızaya İyi Gelir; İçerdiği yüksek antioksidanlar ile zihin sağlığını koruyan yaban mersini hafızayı da güçlendirir. Beyinde bulunan oksidatif stresinin yükselmesini önleyen yaban mersini odaklanmayı arttırır ve hafızayı güçlendirir.

Hafızayı Güçlendiren Bitkisel Karışım

Kanserle Savaşır; Yaban mersini güçlü antioksidan kaynağıdır. Antioksidanların vücudumuz için en önemli faydalarından birisi de zamanla oluşan ve organ hücrelerine karşı zarar veren serbest radikallere karşı savaşmalarıdır. Yaban mersini serbest radikallerin vücutta ilerlemesini önler ve hücreleri korur. İçerdiği faydalı vitamin ve mineraller sayesinde kanserli hücrelerin gelişimi de yavaşlatır.

Göz Sağlığı; Göz sağlığının korunması için en faydalı vitamin A vitaminidir. Çinko minerali göz sağlığının korunmasında olumlu etki gösterir. A vitamini ve çinko ileri yaşa bağlı oluşabilecek katarakt ve görme rahatsızlıkları riskini azaltır. Göz çevresinde oluşabilecek tümörlerin oluşma riskini de düşürür. Yaban mersini içerdiği güçlü antioksidan bileşenler ile görme gücünü de arttırır.

Kan Şekerini Dengeler; Yaban mersini doğal meyve şekeri içerir ve yağ oranı düşüktür. Glisemik indeksi düşük meyvelerden olan yaban mersini içerdiği şeker miktarı 1 orta boy elmanın içerdiği şeker miktarı kadardır. Düşük şeker içerdiği için yaban mersini kan şekerinin oynamasını engeller. Şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği yaban mersinini insülin direnci olanlarda tüketebilir.

Kilo Vermeye Yardımcıdır; Antioksidan zengini olan yaban mersini hem düşük kalorilidir hem de iyi bir lif kaynağıdır. Lifli besinler bağırsak faaliyetlerinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Mide gazı ve kabızlık gibi şikayetlerin azalmasına neden olur. Yaban mersini doğal şeker içermesi ve içerdiği şeker oranı çok düşük olduğu için tatlı krizlerin önüne geçmek için tüketilebilir.

Karaciğeri Korur; Az yağ içermesi ve güçlü antioksidanları barındırması ile yaban mersini karaciğer dost meyvelerin başındadır. Karaciğerde nitrik oksit birikmesini azaltan yaban mersini karaciğeri işlevini daha sağlıklı yerine getirmesi için karaciğeri destekler.

Karaciğere İyi Gelen Besinler

Yaban Mersini Diğer Faydaları; 

  • Yaban mersini stresle mücadeleyi arttırır.
  • İdrar yolları tıkanıklığının açılmasına yardımcıdır.
  • Böbrek yetmezliği hastalıları riskine karşı korur.

Yaban Mersini Nasıl Kullanılır?

Yaban mersini temmuz ve eylül ayları arasında toplanan ve taze olarak tüketilen bir meyvedir. Yaban mersinin tüketim şekilleri çeşitlidir. Yaban mersini kurutularak çay ve kahvenin yanında kuru meyve olarak da tüketilir. Yoğurt, yaban mersini ve yulaf ile birlikte karıştırılarak ana öğünlerde tüketilebilir. Yaban mersini kek ve pastalara tat veren orman meyvesi olarak da kullanılır.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Yaban Mersini Kalorisi

Yaban mersini içerdiği vitamin ve mineraller ile birlikte antioksidan ve lif kaynağı olması ile en faydalı meyvelerin başında gelir. Beslenme ve diyet uzmanları da yaban mersininin zayıflatıcı etkisi ve faydaları nedeniyle sık sık tüketilmesini önerir. Yaban mersini kalorisi de oldukça düşüktür. Bir fincan mersini yaklaşık 44 kaloridir. Kalori düşük olmasına rağmen besleyici özellikleri yüksek olan yaban mersini mevsiminde bolca tüketilmelidir.

Yaban Mersini Tüketilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaban mersininin tüketim miktarı ve sıklığına dikkat edilmez ise olumsuz durumlar ile karşılaşılabilir. Sağlıklı olan diğer tüm meyve sebzeler için söylenen kural, yaban mersini meyvesi için de geçerlidir. Özellikle ciddi, süreğen ve kronik rahatsızlığa olan kişiler başta olmak üzere, herkesin tedavi amaçlı kullanımdan önce mutlaka uzman bir doktora danışması gerekmektedir.

Yaban mersinin içeriğindeki faydalardan maksimum düzeyde yaralanmak için meyvenin kesinlikle organik olmasına dikkat edilmeli ve yaş ya da kuru olarak tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Yaban mersinin kurutulmuşu tüketilirken önemle üzerinde durulması gereken husus ise piyasadaki yanlış kurutma yöntemlerine dikkat etmektir.

Kurutma işleminde meyvenin bol şekerli karışıma tabi tutulması yaban mersininin faydalarını önemli ölçüde etkilemektedir. Diyabet hastalarına yaban mersini meyvesinin organik haliyle tüketilmesi tavsiye edilmekteyken özellikle yanlış yöntemlerle kurutulmuş olan yaban mersininin diyabet hastaları tarafından tüketilmemesi tavsiye edilir. Bunun dışında safra kesesi ve böbrek rahatsızlığı olan kişilerin yaban mersini tüketmekten kaçınmaları gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA