Yağ Yakan Yiyecek Ve İçecekler

yağ yakan yiyecekler ve içecekler
yağ yakan yiyecekler ve içecekler

Kilo vermek, ideal kiloya ulaşmak ve formda kalarak fit görünmek artık sadece kadınların değil formuna ve görünüşüne dikkat eden genç yaşlı tüm erkeklerin de önem verdiği bir konu haline gelmiştir. Günümüz şartlarında tercih edilen yaşam standartları, kişilerin kalıtımsal özellikleri, beslenme düzenleri ve spor aktivitelerine katılım durumları gibi faktörler beraberinde bireylerde görülen kilo problemlerinin temel sebepleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için yağ nasıl yakılır, yağ yakmak neden önemlidir, yağ yakan yiyecek ve içecekler hakkında detaylı ve pratik bilgiler vermeye çalışacağız. İyi okumalar dileriz.

Yağ Yakmak Neden Önemlidir

Kilo vermek genellikle sadece ağırlık kaybı olarak değerlendirilmektedir. Özellikle yanlış ve bilinçsiz yapılan diyet programları sonucunda kişilerin vücudundan giden kilonun su kaybından olduğunu düşünürsek giden kiloların kalıcı olarak gitmediği ve kısa süre sonra daha fazlası ile geri geleceği bilinmelidir. Bu nedenle kilo kaybının kalıcı olması ancak yağ yakmak ile sağlanabilir. Özetle yağ yakmak verilen kiloların kalıcı olması açısından oldukça önemlidir.

Yağ Nasıl Yakılır

Ağırlık kaldırmak: Vücutta bulunan kas oranı yağ yakma oranını da belirler. Örneğin erkeklerin kas hacmi daha çok olduğu için daha hızlı yağ yakabilmektedirler. Bu nedenle yağ yakmak için yapılması gereken ilk şey kas oranını artırıcı etkinlikler yapmaktır. Örneğin ağırlık kaldırmak kas oranını artırarak yağ yakımını sağlayan en temel faktörler arasında yer alır.

Kahvaltı ile güne başlamak: Yağ yakmayı hızlandıran bir diğer etken ise metabolizmayı hızlandırıcı bir etken olan hafif bir kahvaltı ile güne başlamaktır. Metabolizmaya uyandım mesajını göndermek ve çalışmasını hızlandırmak için güne kahvaltı ile başlanmalıdır. Konuyla ilgili olarak daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz metabolizmayı hızlandırmak için neler yapılabilir yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Lifli besinler ile beslenmek: Yağ yakmada önemli bir konu da tabi ki doğru beslenmedir. Sindirim sisteminin daha etkili çalışması ve kan şekerinin dengelenmesi için lifli besinler tüketilebilir.

Kalori dengesini sağlamak: Diyet yapacağım ve hızlı kilo vereceğim uğruna günlük alınması gereken kalori miktarından çok da sapılmamalıdır. Her bireyin günlük alması gereken kalori miktarı değişmekle birlikte ortalama olarak 1200 kalorinin en ideal miktar olduğu bilinmektedir. Bu nedenle günlük beslenme düzeninde 1200 kalorinin altına inilmemesine özellikle dikkat edilmelidir. Bu anlamda uygulanan moda diyetler ve şok diyetlerden uzak durulmalıdır.

Azar azar ve sık sık beslenmek: Kan şekerini ideal düzeyde tutmak ve metabolizmanın çalışmasını daha hızlı hale getirmek için azar azar ve sık sık beslenmek önemlidir. Örneğin 3 ana öğün ve 3 ara öğün olacak şekilde beslenmek yağ yakma sürecini oldukça hızlandırmaktadır.

Yağ miktarına dikkat ederek beslenmek: Yağsız beslenmek yağ hücrelerinin oluşmasına engel olmaktadır. Ancak hiç yağ almadan beslenmek de oldukça sağlıksız durumların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple özellikle alınan gıdaların etiketleri titizlikle okunmalı ve yağ değerlerine göre tüketilmelidir. Örneğin etiketinde yağ oranı 5 gr ile 10 gr arasında değer verilmiş olan gıdaları rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Yağ Yakan Yiyecekler

yağ yakan yiyecekler
yağ yakan yiyecekler

Yağ yakmanın önemli bir bölümü doğru beslenmekten geçmektedir. Araştırmalar gösteriyor ki yiyerek de yağ yakabilirsiniz. İşte karşınızda yağ yakan yiyecekler;

 • Yoğurt: Özellikle yağsız ya da lıght olarak satılan yoğurtların yağ yakıcı özelliği vardır. Yapılan araştırmalar 3 öğün yoğurt yiyen insanların daha hızlı kilo verdikleri ve yağ yaktıkları görülmüştür. Yoğurt yemeyen insanların ise özellikle bel bölgelerinde daha fazla yağlanma olduğu yapılan araştırmalar ile ortaya konulmuştur.
 • Greyfurt: Tam bir C vitamini deposu olmasının da etkisi ile yağları yakma özelliği bulunana greyfurt meyvesi, kilo vermek isteyen kişiler tarafından özellikle tüketilmelidir. Yapılan bilimsel araştırmalar 12 hafta boyunca düzenli olarak greyfurt ile beslenen bireylerin sürenin sonunda 2 kilo verdiğini göstermiştir.
 • Yumurta: Protein kaynağı olan yumurta kas hacminin artmasına ve dolayısıyla yağ hücrelerinin yok olmasına destek sağlamaktadır. Ancak yumurta gündüz öğünlerde tüketilmeli, akşam öğünlerinde ise uzak durmaya dikkat edilmelidir.
 • Fasulye: Fasulyenin saymakla bitmeyen faydalarından biri de yağ yakımını destekleyerek kilo kaybını hızlandırmasıdır. Özellikle spor ile uğraşan kişilerin günde 2 – 3 kaşık tüketmesi çok önemlidir.
 • Antep fıstığı: Oldukça ideal bir kan şekeri dengeleyicisidir. Uzun süre kan şekerini düşürmediği için tok tutar ve kolay kolay açlık hissettirmez. Ara öğünlerde bir avuç tüketilmesi en uygun yağ yakan yiyecekler arasında yer almaktadır.
 • Elma sirkesi: Elma sirkesi kan şekerini dengeleme, uzun süre tok tutma ve iştah kesme gibi özelliklerinin yanı sıra yağ yakımını destekleyen yiyeceklerin başında yer almaktadır.
 • Acı biber: Vücut iç ısısını artıran, enerji veren ve antioksidan etkiler gösteren acı biberin en önemli bir diğer özelliği de metabolizma hızını artırarak yağ yakımını desteklemesidir.
 • Chia tohumu: Vücuda enerji veren bir bitki olan chia tohumu vücuttaki serbest radikaller ile mücadele ederek bağışıklığı da güçlendirmektedir. Gerçek bir yağ yakıcı etkisi olan bu bitkiyi uygun ölçülerde tüketmeniz ve aşırıya kaçmamanız gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz.
 • Hindistancevizi yağı: Kilo vermeyi hızlandıran Hindistan cevizi yağı oldukça güçlü bir yağ yakıcıdır. En doğal tüketilebilir yağlardan biri olan hindistancevizi yağı ayrıca tiroit sorunlarını da önemli derecede azaltmaktadır.

Yağ Yakan İçecekler

yağ yakan içecekler
yağ yakan içecekler

Yağ yakan içecek kürü: 3 bardak su, 1 bağ maydanoz, 1 limonun suyu, 1 yemek kaşığı elma sirkesini rondodan geçirin. İçine 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçın ilave edin. Akşam öğünü yerine iki günde bir tüketin. Yağ yakımını hızlandırdığını ve kilo verdiğinizi hemen fark edeceksiniz.

Bunun dışında yağ yakan içeceklerden başlıcaları ise şu şekildedir;

 • Su
 • Kefir
 • Rooibos çayı
 • Yeşil çay (Yeşil çay ile ilgili daha ayrıntılı bilgi yeşil çay zayıflatır mı yazımızda)
 • Süt
 • Ayran
 • Elma suyu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA