Yasemin Çayı Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır

yasemin çayı faydaları nelerdir, nasıl yapılır
yasemin çayı faydaları nelerdir, nasıl yapılır

Bitki çayları içinde aroması ile dikkat çeken yasemin çayı faydaları ile de sağlığımız için tercih edilmesi gereken çaylardan biridir. Beyaz ve sarı renkli yaprakları olan yasemin çayı sade olarak tüketilirken, isteğe bağlı olarak yeşil çay ile karıştırılarak da içilebilir. Asya kıtasının tropikal bir bitkisi olan yasemin çayı bahar ve yaz aylarında etrafa yaydığı hoş kokusu ile de bilinir. Güneydoğu Asya ülkelerinde kullanımı oldukça yaygın olan yasemin çayı Hindistan’da ise yaklaşık 700 yıldan beri kullanılmaktadır. Yaz aylarında çiçeklerini açan yasemin kış aylarında ise yapraklarını dökerek kendini dinlenmeye alır. Yasemin çayı kurutulmuş yasemin yapraklarından elde edilir. Antioksidan içeriği yüksek olan yasemin çayı bağışıklık sistemini güçlendirirken sinir sisteminin de sakinleşmesine yardımcı olur.

Yasemin Çayı Faydaları Nelerdir

yasemin çayı faydaları nelerdir
yasemin çayı faydaları nelerdir

Antioksidan Deposu; Sağlıklı beslenme düzeninde antioksidan alımı büyük önem taşır. Antioksidan içeriği yüksek besinler tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı zamanda da hastalıklara karşı direnç kazanılmasını sağlar. Sebze ve meyvelerde bolca bulunan antioksidan yasemin çayında da bulunur. Özellikle yeşil çay ile karıştırılarak içildiğinde iki bitkideki antioksidan özler daha fazla açığa çıkar. Düzenli olarak yasemin çayı tüketmek antioksidan alımını sağlar ve vücutta zamanla oluşan serbest radikallerle mücadele eder ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Kalp Sağlığı; Kalp ve damar sağlığını korumak için dengeli ve düzenli beslenme oldukça önemlidir. Yasemin çayı kalp ve damar sağlığına oldukça faydalıdır. Kandaki kötü kolesterolün dengelenmesini sağlar. Yasemin çayı kan basıncının yükselmesini önler. Kan basıncının yükselmesi tansiyonu tetiklediği için yasemin çayı dolaylı olarak tansiyonun da dengede kalmasını sağlar.

Şeker Hastalığı; Diyabet olarak da bilinen şeker hastalığı kandaki insülinin yükselmesine neden olur. Yasemin çayı kan şekerini yükseltmez aksine kan şekerini dengeler. Şeker hastaları yasemin çayını şekersiz olarak tüketebilir.

Sinir Sistemi; Bitki çaylarının birçoğunda bulunan rahatlatıcı özler sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etkisi görür. Yasemin çayı da rahatlatıcı kokusu ve aroması ile sakinleşmeyi sağlar. Stresli bir iş gününün ardından dinlenme esnasında yasemin çayı içmek günün yorgunluğunun alınmasına katkı sağlayacaktır.

Kanserden Korur; Çağımızın artan vak’alarından olan kanserle mücadelede en önemli noktalardan birisi de beslenmedir. Hormonsuz gıdalar ve organik besinler tüketilmesi kansere yakalanma riskini azaltmaktadır. Kanserle mücadelede en önemli maddelerden birisi de antioksidanlardır. Antioksidanlar serbest radikallerle savaşır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Yasemin çayının 1 fincan tüketilmesi kansere karşı savaşmakta iyi bir adım olacaktır.

Yasemin Çayı Diğer Faydaları

  • Enerji verir.
  • Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.
  • Ağız kokusunu giderir.
  • Depresyon riskini azaltır.
  • Soğuk algınlığının geçmesini sağlar.
  • Kas ve eklem ağrılarını azaltır.
  • Adet sancılarının geçmesini sağlar.
  • Yağ yakımına yardımcı olur.

Yasemin Çayı Nasıl Yapılır

yasemin çayı faydaları nelerdir
yasemin çayı faydaları nelerdir

Aroması ile oldukça lezzetli olan yasemin çayını hazırlamak da bir o kadar kolay. Yasemin çayı marketlerde poşet çay olarak da satılmaktadır. Dilerseniz yasemin çayını poşet çay olarak da tüketebilirsiniz. Yasemin çayının bir diğer tüketim şekli ise yasemin yapraklarının demlenmesidir. Aktarlardan ya da marketlerden satın alabileceğiniz kurutulmuş yasemin yaprakları sıcak su ile demlenerek içmeye hazır hale gelir. Yasemin çayını demlemek için 1 tutam yasemin yaprağı bir fincan suyun içine eklenir ve 3-4 dakika demlenmesi için beklenir. İsteğe göre yasemin yapraklarının içine 1 tutam yeşil çay da eklenebilir.

Yasemin Çayı Günde Ne Kadar İçilmeli

Yasemin çayının bilinen bir yan etkisi yoktur. Tavsiye edilen içme miktarı ise günde 1 fincandır. Ancak yasemin çayı az da olsa kafein içerdiği için uyarıcı etkiye neden olabilir. Hamileler ve emziren annelerin tüketiminde dikkat etmesi gerekir. Yasemin çayı marketlerde poşet çay olarak satılmaktadır ve seçenekler arasında kafeinsiz olanları da vardır. Ancak hamile olanlar ve emzirenlerin yine de tüketmemesi ya da doktorlarına danışmaları gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA