Yenidoğan Bebeğin Duyuları Nasıl Çalışır Refleksleri Nelerdir

yenidoğan bebeğin duyuları nasıl çalışır,refleksleri nelerdir
yenidoğan bebeğin duyuları nasıl çalışır,refleksleri nelerdir

Yenidoğan Bebeğin Duyuları Nasıl Çalışır

Yenidoğan bebeğinizle birlikte eve geldiniz. Peki bebeğinizle nasıl iletişim kuracaksınız? Size baktığında acaba sizi görüyor mu? Sizin kim olduğunuzu tanıyabiliyor mu? İşte bebeğinizin duyuları…

Anne Sütünü Artıran Yiyecek ve İçecekler

Yenidoğan Bebeğin Dokunma Duyusu

Bebeğinizle iletişim kurmanın en iyi yolu ona dokunmaktır. Bebeğiniz daha karnınızdayken sizin hareketlerinizi hissetmeye başlar. Yumuşak ve ritmik dokunuşlar bebeğinizi uyarır.

Yenidoğan Bebeğinde Tat ve Koku Alma Duyusu

Bebekler doğumdan itibaren kokuları ayırt edebilirler. Annenin kokusunu çok kısa zamanda fark etmeyi öğrenirler. Tat alma duyusu çok gelişmemiş olsa da daha çok tatlıyı tercih ederler.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik Takibi

Yenidoğan Bebeğin İşitme Duyusu

Hamileliğinizin son döneminde bebeğiniz sizin sesinizi, kalp atışınızı, nefes ve sindirim sisteminden gelen bağırsak seslerini duyar. Bu nedenle bebeğiniz doğar doğmaz göğsünüze yattığında bu sesleri duyar ve kendini güvende hisseder. Bebekler ince tonlu sesleri tercih ederler. Sesin geldiği yeri ayırt etmesi zamanla gelişir. Gürültülü seslere karşı hareketle cevap verirler.

Yenidoğan Bebeğin Görme Duyusu

Yenidoğan bebeğin görme duyusu tam olarak gelişmemiştir. Parlak ışığa karşı gözlerini kırparak refleks cevap verirler. Sadece 20-30 cm uzağı görürler. İnsan yüzüne, geometrik desenlere ve siyah beyaz renklere daha çok tepki verirler. Göz kasları henüz gelişmemiş olduğu için gözlerde kayma görülebilir. Bu normal bir durumdur, birkaç ayda düzelir. Yenidoğan şaşılığı denilen bu durum 3 aydan uzun sürerse doktora başvurulmalıdır.

Yenidoğan Bebeğin Yaşamsal Refleksleri Nelerdir

Aşağıda okuyacağınız refleksler bebeklerde kas konrtolünün tam olarak sağlanamadığı reflekslerdir. Bebek büyüdükçe bu refleksler de zamanla kaybolur.

Yenidoğan Bebeklerde Emme Refleksi

Yenidoğan bebeklerde emme refleksi en önemli yaşamsal reflekstir. Bu refleks beslenme iç güdüsüyle başlar.Dudaklarına hafifçe dokunulduğunda emme hareketi oluşur. 2-3 aylıktan sonra refleks yerini bilinçli harekete dönüştürür.Arama refleksinin hiç görülmemesi önemli bir sorundur.Böyle bir durumda hemen doktorunuzla görüşmelisiniz.

Yenidoğan Bebeklerde Arama Refleksi

Yenidoğan bebeklerde arama refleksi en önemli ikinci yaşamsal reflekstir. Yanağa dokunur dokunmaz ağzın uyaran tarafına çevrilmesidir.Arama refleksi sayesinde bebekler anne memesine ve biberona ulaşabilirler. 4. ayda kaybolmaya başlar ancak uykuda 1 yaşına kadar devam edebilir.

Yenidoğan Bebeklerde Moro Refleksi

Moro refleksi için bebek sırt üstü yatırılır. Baş kısmı el ile desteklenir. Bu destek birden çekilerek başın hafifçe düşmesi sağlanır. Bebek refleks olarak gövdesini öne ve kollarını her iki yana açar. Sonra kapatır. Yenidoğan bebeklerde moro refleksinin simetrik olması önemlidir. Eğer tek taraflı ise doktor kontrolü gerektirir.

Bebekler Ne Zaman Yürür

Yenidoğan Bebeklerde Yakalama Refleksi

Yenidoğan bebeklerde yakalama refleksi başlangıçta çok güçlüdür. Zamanla azalır. Avuç içi ve ayak tabanı sıvazlandığında parmaklarını içe kapatır. Bebek yakalama refleksi sayesinde ona dokunan kişinin elini tutarak yukarı doğru kalkmaya çalışır. Ellerde 2. aya kadar, ayaklarda 6-10. aya kadar devam eder.

Yenidoğan Bebeklerde Babinski Refleksi

Yenidoğan bebeklerde babinski refleksini görmek için bebeğin ayak tabanına dokunulur.Bebek bacağını kasar ve başparmağını yana doğru açar. 2 yaşına kadar devam eder. Babinski refleksi 2 yaşında sonra kaybolur, sonrasında parmaklar içe doğru kıvrılmaya başlar.

Yenidoğan Bebeklerde Asimetrik Tonik Refleksi

Yenidoğan bebeklerde asimetrik tonik refleksinde bebeğiniz sırtüstü durumdayken bebeğin başı bir tarafa çevrildiğinde o taraftaki kol ve bacak açılır, gerilir diğer taraf çekilir. Tonik refleksi bebeğin 3. ve 4. haftasında daha belirgin olur. 4. aya  gelindiğinde azalır. Ancak 4. aydan itibaren devam ederse doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Yenidoğan Bebeklerde Adım Atma Refleksi

Yenidoğan bebeklerde adım atma refleksi bebek dik tutulurken hafifçe öne eğilip ayaklarının tabanı düz yüzeye değdirilirken yapılan ilerleme hareketidir. Bu refleks yürüme refleksi olarak da adlandırılır. Ancak unutulmamalı ki  yenidoğan bebeklerde adım atma refleksi erken yürümeye işaret değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA