Yenidoğan Bebek Ne Zaman Yıkanır?

yenidoğan bebek ne zaman yıkanır
yenidoğan bebek ne zaman yıkanır

Yenidoğan bebek bakımında en merak edilen sorulardan biri de yenidoğan bebek ne zaman yıkanır sorusudur. Yenidoğan bebeğinizin banyosu hakkında en detaylı ve teknik bilgileri yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz…

Yeni Doğan Ne Zaman Yıkanır?

yenidoğan ne zaman yıkanır
yenidoğan ne zaman yıkanır

Bebeğin ne zaman yıkanmaya başlanacağına aslında yenidoğan bebek kendisi karar verir : ) Yeni doğan bebeğin yıkanacağı en ideal zaman göbek kordonunun düştüğü an ile başlar. Bebeğiniz doğduktan hemen sonra hemşireler tarafından nemli bir bezle temizlenir. Ancak gerçek anlamda temizliği ve banyosu için acele etmemek gerekir. Doğar doğmaz yapılacak olan banyo sonrasında bebeğin yeni dünyaya adapte olma sorununu ve mikrop kapma riskini de beraberinde getirir.

Yenidoğan Bebek Banyosu

bebek ne zaman yıkanır
bebek ne zaman yıkanır

Yenidoğan bebeğin her gün banyo yaptırılması uzmanlar tarafından da desteklenen bir bilgidir. Bebeğinizin keyifsiz olmasına ya da ağlamasına bakmadan her gün ya da gün aşırı düzenli olarak banyo yaptırmanızın birçok avantajı vardır.

Yenidoğan banyosunda dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir;

 • Öncelikle banyonun yapılacağı ortamı bebeğe göre düzenleyin. Ortam ısısının en ideal derecesi 25 derecedir. 25 dereceden daha soğuk ya da daha sıcak bir ortamda bebeğinizin banyosunu yaptırmanız tavsiye edilmez.
 • Yenidoğan bebeğin banyosu için gerekli olacak tüm her şeyi önceden hazırlayın. Banyosunda kullanacağınız bebeklere öze özel sabun, şampuan ya da sonrası için havlu gibi o an ihtiyaç duyabileceğiniz her şey yanı başınızda elinizin altında hazır bulunsun.
 • Küvette ya da leğende yenidoğan banyosu için uygun güvenlik önlemelerini de almayı kesinlikle unutmayın.
 • Yenidoğan bebeğin banyo suyunun en ideal sıcaklığı ise 37 – 38 derece olarak tespit edilmiştir. Buna göre derece ile ölçüp leğen ya da küvetteki suyun sıcaklığını 37 – 38 dereceye ayarlayın.
yenidogan nasıl yıkanır
yenidogan nasıl yıkanır
 • Tüm her şey hazır olduğunda sıra sizin yapacaklarına geldi. Bunun için bebeğinizi ince bir temiz bez ile sarın. Bebeğinizi kollarınıza alın ve sol kolunuzla gövdesini, avuç içiniz ile de başını destekleyin. Bebeğinizi kucağınızda sol kalçası üzerine yaslayın. Bu şekildeyken önce başını ve yüzünü nötr sabun ve pamuk ile nazikçe yıkayın ve yumuşak bir havlu ile yavaşça kurulayın. Üzerindeki bezi açıp sol kolunuz ile destekleyerek bebeğinizi suyun içine alın. Banyo sırasında bebeğinizi sol el ile tutup sağ el ile sabunlayın. Ayrıca kulağına su kaçırmamaya dikkat edin.
yenidoğan ne zaman nasıl yıkanır
yenidoğan ne zaman nasıl yıkanır
 • Banyo süresini uzun tutmayın. En ideal süre olarak 5 dakikayı göze alın ve 5 dakikadan daha uzun sürmeden yenidoğan banyosunu tamamlayın.
 • Banyo sonunda hemen havluya sarın ve hafifçe bastırarak nazikçe kurulayın.
yeni doğan bakımı
yeni doğan bakımı
 • Banyodan sonra yenidoğan bebeğin steril gazlı bez ile göz temizliği, temiz bir pamuk ile burun ve kulak temizliği yapılır. Burun ve kulak temizliğinde çok zorlanmadan hafifçe silinmelidir. Ayrıca tırnaklar da çok kısa olmayacak şekilde kesilmelidir. Çok kısa kesilirse tırnak batması gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilir.
 • Kasık ile popo arasının iyice kurulanmış olmasına dikkat edin. Aksi halde pişiğe neden olabilir.
 • Nemlendirici krem sürüldükten sonra temiz bez ile altını bezleyin. Bebeğinizin bez değişimi için süreyi uzun tutmayın. Her kirlenmeden sonra bez değişimini yapın. Pişik ya da egzama gibi sıkıntılara yol açmamak için bebeğin duyarlı derisine hassa davranmakta fayda var.
 • Bebeğinizi banyo yaptırırken çok aç ya da çok tok olmadığı en ideal zamanı ayarlamaya dikkat edin.
 • Her ne sebepten dolayı olursa olsun bebeğinizi küvette tek başına asla yalnız bırakmayın.
 • Eğer bebeğinizin banyosu konusunda çekinceleriniz varsa bu konuda bir aile büyüğünüzden destek ve yardım alın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA