Yer Elmasının Faydaları Nelerdir, Yer Elması Nasıl Tüketilir

yer elmasının faydaları nelerdir, nasıl tüketilir
yer elmasının faydaları nelerdir, nasıl tüketilir

Yer Elmasının Faydaları Nelerdir

Faydaları oldukça fazla olan besinlerden birisi de yer elmasıdır. Bileşikgiller familyasından gelen yer elması ülkemizde de yetiştiriciliği yapılan bir besindir. Yer elmasının ana vatanı Kuzey Amerika’dır ancak Avrupa ve ülkemizde de üretimi yapılabilmektedir. Adının yer elması olmasına rağmen bir sebze türüdür ve oldukça faydalıdır. Oldukça hoş aroması ve tadı ile yer elması zeytinyağlı yemeklerde kullanılır. Yetişme şekli olarak havuca benzeyen yer elması bitki kısmından bir buçuk metre kadar uzarken toprakta kalan kök kısmı toplanır. Yer elmasının çiçek kısmı papatya ve ayçiçeğine benzetilmektedir.

Yetişme şekli olarak havuç ve patatese benzeyen yer elması tat olarak turp ve enginarın tadına benzer. Bu lezzetli tadı ise yer elmasının içinde bulunan inülin maddesinden almaktadır. Yer elması kök sebze olmasına karşın nişasta içermez bu da özellikle kilo kontrolü yapanlar için sağlıklı bir yemek seçeneği oluşturur. Düşük kalorili bir sebze olan yer elmasını şeker hastaları da rahatlıkla tüketebilir.

Yer Elması Faydaları

Oldukça faydalı besinlerden biri olan yer elması genellikle kış aylarında daha çok tüketilir ve raflarda yerini alır. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerden olan yer elması folik asit ve potasyum bakımından oldukça zengindir.Lif içeren besinlerden olan yer elması bu sayede bağırsakların daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Yer elmasının faydaları;

  • Yer elması cildi güzelleştirir, nem verir.
  • Yer elmasını haşlayarak suyunun saça sürülmesi, saçları besleyerek güçlendirir saç diplerini de güçlendirir.
  • Düzenli olarak yer elması tüketmek hemoroitlere iyi gelir.
  • Yer elması bol miktarda demir ve folik asit içerdiği için vücut direncini güçlendirir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
  • Yer elması emziren anneler için süt yapımında yardımcıdır.
  • Düşük kalorili olması ve lif içermesi kilo vermek isteyenler için en iyi seçeneklerden birisidir.
  • Yer elması böbreklerin daha iyi çalışmasına yardım eder.
  • Cinsel gücü arttırıcı etkisi olduğu bilinmektedir.

Yer Elması Nasıl Tüketilir

yer elması nasıl tüketilir
yer elması nasıl tüketilir

Yer elması genellikle meyve olarak karıştırılır ancak yer alması bir sebzedir. Hem pişirilerek zeytinyağlı yemeği hem de çiğ olarak atıştırmalık şeklinde tüketilebilir. Yer elmasını çiğ olarak tüketmek için kabuklarını soymak yeterlidir. Oldukça hoş aroması ile yer elmasını çiğ olarak tüketenler de çoğunluktadır.

Yer Elması Nasıl Yenir

Yer elması çiğ olarak tüketilebileceği gibi zeytinyağlı yemeği de yapılır. Zeytinyağlı yer elması yemeği yapmak için öncelikle bir tencerede soğanlar pembeleşinceye kadar zeytinyağı ile kavrulur. Daha sonra küp küp doğranmış orta boy 1 adet havuç ilave edilir, 1 adet orta boy patates ve 4-5 adet yer elması eklenir. 2 ya da 3 dakika bu şekilde sebzeler karıştırılır ve üzerine 1,5 su bardağı su eklenir. Üzerine isteğe bağlı olarak tuz eklenir ve sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA