Yeşil Erik Faydaları Nelerdir, Kaç Kalori

yeşil eriğin faydaları nelerdir kaç kalori
yeşil eriğin faydaları nelerdir kaç kalori

Nisan ayının başında baharın gelmesi ile birlikte pazar tezgahlarında yerini alan yeşil erik aslında yaklaşan yazın habercisidir. En sağlıklı meyvelerin başında gelen eriğe kimse hayır diyemez. Erik sevmeyen insan çok azdır. Bu kadar lezzetli bir meyve olan erik, faydaları ile de öne çıkar. Eriğin faydaları nelerdir açıklamadan önce kısaca erik meyvesin hakkında açıklama yapalım.

Yeşil Erik

Gülgiller ailesinden gelen bir bitki olan erik ; ceviz büyüklüğündedir ve vitamin ve mineral zengini bir meyvedir. Ülkemizin birçok ilinde yetişme imkanı bulan yeşil erik, A vitamini ve C vitamini içerir. Erik ayrıca potasyum ve bakır minerallerini de barındırır. Yeşil erikte bağırsak faaliyetlerimiz için oldukça faydalı olan lif bulunur. Yeşil erik bahar aylarından sonra yaz sıcakları ile birlikte olgunlaşarak can erik ve mürdüm erik olarak yetiştirilir. Kalsiyum ve demir zengini olan erik sadece lezzeti ile değil faydaları ile de vazgeçilmez meyvelerden birisidir. Özellikle mevsimi geldiğinde bol bol erik tüketmekte fayda vardır.

Yeşil Erik Faydaları Nelerdir

yeşil eriğin faydaları nelerdir
yeşil eriğin faydaları nelerdir

Sulu ve sert yeşil eriğin en önemli faydaları arasında; bağırsak ve sindirim faaliyetlerini düzenlemesi gelmektedir. Eriğin bir diğer faydası kansızlığı gidermesidir. Çünkü içeriğinde bol miktarda demir bulunmaktadır. Eriğin sağlığımız için pek çok faydası vardır. İşte eriğin faydaları;

Bağırsak Faaliyetlerini Düzenler; Yeşil erik bağırsaklarımızın daha iyi çalışmasını sağlayan lif içerir. Lif, bağırsaklarımızın daha iyi çalışmasını sağlar ve sindirim sistemini düzenler. Hazımsızlık ve şişlik gibi sindirim sorunlarının azalmasına yardımcı olur.

Göz Sağlığını Korur; Erik içerdiği A vitamini ile göz sağlığını korur. İlerleyen yaşlarda görülme riski olan yaşlılığa bağlı göz hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır.

Astım; Sebze ve meyveler en iyi antioksidan kaynaklarından birisidir. Erikte de bol antioksidan bulunur. Vücudumuza zarar veren serbest radikallerle mücadele eden antioksidanlar; astım, kalp krizi ve bronşit gibi hastalıklara karşı korur ve yakalanma riskini de azaltır.

Diyabet; Erikte bulunan B ve C vitamini vücudumuzun bağışıklığını arttır ve hastalıklara karşı korur. Erik kan şekerini hızla yükseltmez ayrıca kandaki kötü kolesterol seviyesini arttırmaz.

Kalp Sağlığını Korur; Antioksidan kaynaklarından biri olan erik, kanda bulunan kötü kolesterolün yükselmesini önler ve dengede kalmasını sağlar. Erik damar tıkanıklığı riskini azaltır ve içerdiği antioksidanlar kalp sağlığını korur.

Vücudu temizler; Erik içerdiği antioksidan ve lifler sayesinde vücutta bulunan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur, vücudun temizlenmesini ve toksinlerden arınmasını sağlar, hücreleri besler.

Karaciğer Dostudur; Karaciğer vücudumuzun en önemli organlarından birisidir ve bol antioksidana ihtiyaç duyar. Erik içerdiği vitamin, mineraller ve lif sayesinde karaciğeri korur ve daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Eriğin Sağlığımız İçin Diğer Faydaları;

Kabızlık sorununa iyi gelir

Solunum yolu hastalıkları riskini azaltır.

Vücut bağ dokusunu güçlendirir.

Eriğin Zararı Var Mıdır

Lezzeti ve faydaları ile çok sevilen meyvelerden biri olan eriğin zararları olabilir mi? Aslında her şeyin aşırısını tüketmek vücut için bazı zararlar oluşturabilir. Erik normal porsiyonlarda tüketildiği sürece zarar değil fayda sağlar. Eriğin sağlığımız için bir zararı yoktur. Ancak aşırı tüketildiği zaman ekşi bir tadı olduğu için hassas midelere rahatsızlık verebilir.

Erik tüketirken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise eriğin yemeden önce bol su ile yıkanmasıdır. Eğer erik yıkanmadan aşırı miktarda tüketilirse midede bazı rahatsızlıklara yol açabilir. Bunların dışında erik sağlığımız için oldukça faydalı bir eriktir.

Yeşil Erik Kaç Kalori

Erik yaz aylarında severek tükettiğimiz ve bunun yanında lif ve antioksidan deposu olan meyvelerin başında gelir. Erik içeriğindeki vitamin ve mineraller ile besin değeri bakımından oldukça fayda sağlarken, düşük kalorili bir meyve olması ile de dikkat çeker. Yeşil erik düşük kalorilidir. 1 porsiyon yeşil erik (100 gram) yaklaşık 50 kaloridir. Yaz mevsiminin düşük kalorili meyvesi yeşil erik zayıflamak isteyenler ya da kilo kontrolü yapanlar için de rahatlıkla tüketilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA