Yeşil Kahvenin Faydaları, Yeşil Kahve Zayıflatır Mı

yeşil kahvenin faydaları,yeşil kahve zayıflatır mı
yeşil kahvenin faydaları,yeşil kahve zayıflatır mı

Yeşil Kahve Nedir

yeşil kahve nedir
yeşil kahve nedir

Zayıflamak için diyetlerde kullanılan ve son yılların popüler içeceklerinden olan yeşil kahve, yağ yakımına yardımcı olması ve metabolizmayı hızlandırması ile kilo vermek isteyenlerin tükettikleri kahve türüdür. Yazımızda yer vereceğimiz yeşil kahve zayıflatır mı ve yeşil kahvenin faydaları nelerdir bilgilerini aktarmadan önce yeşil kahve nedir kısaca açıklayalım. Yeşil kahve kökboyasıgiller familyasından gelen ve latince ismi Rubiaceae olan bir kahve türüdür. Yeşil kahve, kahve türlerinden Coffea cinsidir. Yeşil kahvenin renginin yeşil olmasının nedeni; kavrulmamış olması ve renginin doğal rengi olmasıdır. Kavrulmamış yeşil kahve tüm faydalı bileşenlerini korur. Klorojenik asit içeren yeşil kahve yağ yakımını hızlandırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Klorojenik asidin en bilinen faydası yağ yakımını hızlandırmasıdır. Bunun yanında tansiyonu ve şekeri dengeleyen  yeşil kahve iyi bir antioksidan kaynağıdır.

Yeşil Kahvenin Faydaları 

Yeşil kahvenin faydaları sadece zayıflamak için değildir. Antioksidan içeriği yüksek olan yeşil kahve, sağlık için de oldukça faydalıdır. Yeşil kahve antioksidan içerdiği için bağışıklık sistemini güçlendirir. Antioksidan içeren besinler yaşlanma karşıtı etki gösterir ve hücreleri yeniler. Vücudumuzda serbest radikallerle mücadele ederek hastalıklara karşı korur.

Yeşil kahve zayıflamak için tüketilse de klorojenik asit sayesinde kan basıncının dengelenmesine olumlu etki gösterir. Tansiyonu dengeleyerek yükselmemesini sağlar. Şekersiz tüketildiği taktirde yeşil kahve kan şekerini dengeler ve şekerin  yükselmemesini sağlar.

Yeşil kahve uyarıcı etkisi ile beyin ve sinirleri uyararak dinç kalmayı sağlar. Enerji verir ve halsizliği azaltır. İçerdiği kafein ile dinç kalmayı sağlar.

Yeşil kahve vücudun bağışıklığını ve direncini arttırarak, hastalıklara karşı korur.

Yeşil kahvenin yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olduğu bilinir. Yeşil kahve kilo vermede inatçı yağların bulunduğu göbek ve kalça yağlarının erimesini sağlar.

Diyet yaparken en sık görülen şikayetlerden birisi halsiz kalmaktır. Bunun nedeni ise genellikle besinlerin azaltılmasıdır. Yeşil kahve içerdiği faydalı bileşenler ile halsizliği giderir ve vücuda enerji verir. Dolayısıyla düzenli olarak yeşil kahve içmek halsizliği azaltır ve vücudu dinç tutar.

Yeşil Kahve Zayıflatır Mı

yeşil kahve zayıflatır mı
yeşil kahve zayıflatır mı

Kilo vermek, zayıf bir vücut özellikle kadınların isteklerinin başında gelir. Bunun için ilk adım sağlıklı beslenme ve egzersiz yapmak olmazsa olmaz koşullardandır. Ancak günlük olarak tüketilecek kahve ve çayların kilo vermeye yardımcı özellikleri sayesinde daha kısa sürede kilo vermek de mümkün. Yeşil kahve sadece kilo vermek için değil, sağlık için de faydalar içeren bir kahve türü.

Yeşil Kahve Zayıflatır Mı; Araştırmalar  yeşil kahvenin içinde bulunan klorojenik asit sayesinde, yeşil kahvenin zayıflamaya olumlu etkisi olduğunu göstermektedir.  Zayıflamak için yeşil kahve tüketiminin bazı püf noktaları vardır. Ana öğünlerden önce  günde 2 fincan şekersiz yeşil kahve zayıflamaya olumlu etki yapar.Yağ yakımı ve metabolizma hızlandırıcı özelliği sayesinde kısa sürede kilo vermeye yardımcı olur.

Yeşil Kahve İle Zayıflama

Yeşil kahve içerek zayıflamak için ana öğünlerden önce yaklaşık 1 saat önce içilmelidir. Yeşil kahve tercihe göre ana öğünden 15 dakika sonra da içilebilir. Yeşil kahve hazırlamak oldukça kolaydır. Yeşil kahve nasıl pişirilir; 1 tatlı kaşığı yeşil kahve bir fincan su ile cezvede pişirilir. Pişen kahveye şeker ilave edilmemesi kilo vermek isteyenler için önemlidir. Yeşil kahve şekersiz pişirilmelidir. Yeşil kahve düzenli olarak sabah ve akşam içilmelidir. Yeşil kahve ile zayıflama diyetlerinde günde 3 litre su tüketilmelidir. Su tüketimi yeşil kahve ile birlikte yağ yakımını hızlandıracaktır ve toksinlerin atılmasını sağlayacaktır.

Yeşil kahve içerek zayıflamak mümkündür. Ancak yeşil kahvenin zayıflatıcı etkisi her kişi de aynı olmayabilir. Metabolizması normalde daha hızlı çalışan kişiler yeşil kahve içtiklerinde daha hızlı kilo kaybederken, metabolizması daha yavaş çalışan bireylerde kilo kaybı daha az olabilir.

Zayıflamak için yeşil kahve tüketirken spor yapmak ihmal edilmemelidir. Günde en az yarım saat en fazla 1 saat aralığında yürüyüş ya da egzersiz yapılmalıdır. Bununla birlikte günde 3 litre su içildiğinde yeşil kahvenin zayıflamaya etkisi daha yüksek olacaktır.

Yeşil Kahvenin Zararları

Yeşil kahve yağ yakımını hızlandırdığı için kilo vermek için faydalıdır. Yeşil kahvenin zararları konusunda dikkat edilmesi gereken nokta; her besinde olduğu gibi yeşil kahve de aşırı miktarda tüketildiği zaman zararlı olabilir. Günde 3 fincandan fazla yeşil kahve tüketmek; Uykusuzluk, çarpıntı ve kusmaya neden olabilir. Yeşil kahve aşırı miktarda tüketilmesi kalp ritminde bozulmalara neden olabilir. Hamileler ve emziren annelerin yeşil kahve içmesi önerilmez. Kronik bir hastalık nedeniyle devamlı kullanılan bir ilaç varsa yeşil kahve içmeden önce doktorunuza başvurmanız önerilir. Mide rahatsızlığı olanlar ve bunun için ilaç kullananlar da yeşil kahve içmeden önce doktora başvurmalıdır.

Yeşil Kahve Nerede Satılır

Yeşil kahve aktarlarda ve organik ürün satan marketlerde satılmaktadır ve kolayca temin edilebilir. Yeşil kahveyi satın alırken sağlık bakanlığı onaylı ve paketli üreticilerden almaya özen gösterin. Açıkta yeşil kahve satılan yerlerden uzak durulması önerilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA