Yoga Nedir Hareketleri Nasıl Yapılır

yoga nedir hareketleri nasıl yapılır
yoga nedir hareketleri nasıl yapılır

Yogaya yeni başlayanlar için yoga nedir, yoga hareketleri nelerdir ve yoga nasıl yapılır gibi sorularınıza temel olacak cevaplar ve detaylı ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz…

Yoga Nedir

yoga nedir
yoga nedir

Yoga sözlük anlamı olarak bağlanmak ve birlik anlamına gelir. ilk olarak Hindistan bölgesinde ortaya çıkan yoga zihinsel, bedensel ve ruhsal egzersizlerin tümüne verilen isimdir. Yoga hareketleri meditasyon sayesinde zihinsel ve ruhsal rahatlamayı sağlar. Yoga doğru nefes teknikleri ile bireyin zihin, beden ve ruhsal iyiliğini artırmayı hedefler.

Ünlü yogacılar tarafından yoga; zihin ve bedenin birlikte çıktığı yolculuk olarak tarif edilmektedir.

Yoga temel olarak 8 aşamadan oluşmaktadır;

 1. Aşama Yama: Zarar vermemek, çalmamak, doğru olmak, evrensel ahlaki öğretilerden ve nefsi kontrol etmek gibi kişinini kaçınması gereken becerileri kapsar.
 2. Aşama Niyama: Kişisel terbiye olarak adlandırabileceğimiz şükretmek, çok okumak, temiz kalpli olmak ve hatırlama gibi iradenin güçlendirilmesi becerilerini içerir.
 3. Aşama Asana: Yoga duruşu, yoga pozu anlamına gelir. Vücudu esnek, güçlü ve dengeli bir seviyeye getirmeyi hedefleyen Asana yoga yolculuğunun üçüncü aşamasını oluşturur.
 4. Aşama Pranayama: Yogada hayat enerji kaynağı olarak çok önemli bir yer edinen nefes kontrol becerilerinin ve nefes tekniklerinin uygulandığı aşama Pranayama olarak bilinir.
 5. Aşama Pratyahara: Yoganın bu aşamasında bireyin her türlü duyu ve duygularını kontrol etmeyi ve geri çekme becerilerini yani dış dünyadan iç dünyaya yönelme becerilerini kapsar.
 6. Aşama Dharana: Yogada çok önemli bir aşama olan Dharana yoğunlaşma ve odaklanma becerilerini kapsar.
 7. Aşama Dyhana: Dyhana aşamasında bireyin pozitif düşünceler ile meditasyon becerilerinin beklenen seviyede olgunlaştığı görülür.
 8. Aşama Samadhi: Yoga yolculuğunun son basamağı olan Samadhi aşaması bütünün idrak edilmesi, aydınlanma, özgürleşme olarak tarif edilir ve bilinç ile bedenin birleşmesi anlamına gelir.

Hamile Yogasının Faydaları

Yoga Hareketleri Nelerdir

yoga hareketleri nelerdir
yoga hareketleri nelerdir

Yoga hareketleri birbirinden çok farklı çeşitte ve çok sayıda olduğu herkes tarafından biliniyor. yoga eğitimleri sırasında bu hareketlerin hangisini ne kadar süre uygulayacağınızı zaten öğreneceksiniz… Ama merak edenler olduğunu biliyoruz, bir kaç temel yoga hareketlerini sizler için derledik, işte temel yoga hareketlerinden sadece birkaçı…

Dağ Duruşu: Ayaklarınızın ikisini de yere tam basın ve omuzlarınızı ve kollarınızı serbest bırakıp karşıya bakın. Derin nefes alıp verin.

Ağaç duruşu: Bacaklarınızı güçlü bir şekilde yere sımsıkı basın. Ayak parmaklarınızın her birinin yere tam olarak değdiğinden emin olun. Kollarınızı başınızın üzerine kaldırın ve ellerinizi avuç içleri birbirine bakacak şekilde birleştirin. Bir ayağınızı kaldırıp diğer ayağınızın diz kapağının yanına dayayın. Kafanız dik gözleriniz ileri doğru bakacak şekilde derin nefes alıp verin.

Yay Duruşu: Yere yüz üstü uzanın. Kollarınızı sırt bölgesinden geriye doğru uzatıp ayaklarınızı dizlerinize doğru çekin. Elleriniz ile ayaklarınızı tutup öne ve arkaya doğru hafif salınımlar yapın. Derin nefes almayı unutmayın.

Köpek duruşu: dört ayak pozisyonunda durun. Kalçanızı yukarı doğru kaldırın. Yerden destek alarak elleriniz ve ayaklarınız ile kendinizi yukarı doğru itin. Kafanızı aşağı pozisyonda tutun ve derin derin nefes alıp verin.

Yoganın Faydaları Nelerdir

yoganın faydaları
yoganın faydaları

Beden ve zihinsel rahatlamayı sağlamanın ötesinde yoganın bir çok faydası bulunmaktadır. İşte yoga yapmanın faydaları;

 • Vücuda denge ve esneklik kazandırır.
 • Duruş bozukluğunu düzeltir.
 • Kas ve eklem ağrılarını en aza indirir.
 • Bel ve boyun fıtığına iyi gelir.
 • Stres ve anksiyeteyi azaltır.
 • Uyku problemlerini en aza indirir.
 • Dayanıklılık ve kuvveti artırır.
 • Daha iyi odaklanma gücü sağlar.
 • Kan dolaşımını artırarak ödem oluşmasını engeller.

Yoga Nasıl Yapılır

yoga nasıl yapılır
yoga nasıl yapılır

Yoga hareketlerine geçmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Her şeyden önce niçin yogaya başladığınızı iyi anlamanız ve zihin ile bedenin birleşmesi yolculuğunda kendinize güvenmeniz çok önemli. Bu amaçla her türlü olumsuz fikirleri kafanızdan atın ve sakinleşin. Yogaya yeni başlayanlar için dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik;

 • Olumsuz her düşünceyi zihninizden çıkarın ve rahatlayın.
 • Yogaya başlarken ilk temel eğitimler için bir bilirkişi eşliğinde olmanız önemli. Bu nedenle iyi bir yoga eğitmeni araştırın.
 • Yoga matın üzerinde bacakları tam açmak değildir sadece, bu nedenle korkmayın ve kendinize güvenin. İlerlemenin yavaş yavaş ve adım adım öğrenme yoluyla olacağını unutmayın.
 • Yoga yaparken bedeninizi sıkmayan, rahat ve hafif kıyafetler giymeyi tercih edin. Ayaklarınız çıplak olmalı çorap ya da ayakkabı giymeyin.
 • Yoga yaparken rahatsız edilemeyeceğinizi düşündüğünüz sessiz bir ortamda bulunun, düz bir zeminde dilerseniz kaymayan bir örtü ya da mat kullanabilir, arka fonda rahatlatıcı bir müzik işliğinde yoga hareketlerini yapabilirsiniz.
 • Yoga yaparken kaç saat ve kaç günde yapmanız gerektiğini eğitmeniniz ile planlayacaksınız ancak tavsiye edilen haftada 2 ya da 3 gün yoga seanslarına devam etmektir. İlk etaplarda 30 dakika olan seans süreleri 1,5 ya da 2’şer saatlik periyotlarda olacak şekilde uzayabilir. Bedeninizin yavaş yavaş yoga hareketlerini yapabilme süresi de siz güçlendikçe uzayacaktır.
 • Günün hangi saatinde yoga yapacağınızı önceden planlayın ve o gün o saatte yoga yapın. Tavsiye edilen sabah erken saatlerde yoga yapmaktır ancak siz müsaitlik durumunuza göre dilediğiniz saatte de yoga yapabilirsiniz.
 • Çok aç karnına ya da yemekten hemen sonra yoga yapmayın. Bir çok yoga eğitmeni tarafından tavsiye edildiği gibi yemeklerden 3 saat sonrası için yoga yapmak en uygun zamandır.
 • Yoga yaparken gün içinde sebze ve meyve ağırlıklı beslenin. Ağır yağlı ve hamur işlerinden uzak durun. Ayrıca gün içinde en az 2,5 litre su içmiş olmaya özen gösterin.
 • Yoga eğitimi sırasında kendinize güvenin. Diğer yoga yapan kişiler ile kendinizi kıyaslamayın. Her şeyden önce kendi içinizde çıktığınız bu yolculukta rahat olun ve kendinize biraz süre tanıyın. Sağlıklı ve iyi sonuçlar almak için çok iyi odaklanıp sabırlı olun…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA