Yüksek Tansiyon Neden Olur Belirtileri Ne İyi Gelir

yüksek tansiyon neden olur belirtileri ne iyi gelir
yüksek tansiyon neden olur belirtileri ne iyi gelir

Günümüzde en sık görülen rahatsızlıklardan birisi de yüksek tansiyondur (hipertansiyon). Kanın damarlar içinde tüm vücudu dolaşabilmesi için gerekli olan basınca kan basıncı denir. Kan basıncının normal değerlerinin üzerine çıkmasına da hipertansiyon denir. Sağlıklı bir kişinin kan basıncı büyük tansiyon (sistolik) 120-135  küçük tansiyonun (diastolik) 70-85 aralığında olması gerekir.Kalbin en önemli görevlerinden birisi kan pompalamaktır. Pompalanan kan damarların içinde basınç oluşturur. Ancak bu basınç normal seviyelerde olmalıdır. Kan basıncı bu değerlerin üzerinde olduğunda yüksek tansiyondan söz edilir.Kan basıncı olması gereken seviyeden fazla ise bu durum yüksek tansiyona neden olur.

Kan basıncının artması ile birlikte tansiyon yükselmesi yaşanır. Donuk baş ağrısı, kulak çınlaması, boyun ağrısı, baş dönmesi ve burun kanaması gibi belirtiler gösterir. Ancak bazı kişilerde de yüksek tansiyon herhangi bir belirti göstermeyebilir ve bunun için tansiyonun ölçülmesi gerekir.

Yüksek tansiyon genellikle başka bir hastalığın teşhisi sırasında da fark edilebilir. Özellikle yüksek tansiyon kalp ve damar hastalıkları yüksek tansiyonun neden olduğu hastalıkların başında gelir ve yüksek tansiyon ihmal edilmemelidir. Yüksek tansiyon farklı nedenlere bağlı olarak oluşabilir. Ancak yüksek tansiyon nedensiz olarak da ortaya çıkabilir bu duruma primer hipertansiyon denilmektedir.

Yüksek Tansiyon Neden Olur

yüksek tansiyon neden olur
yüksek tansiyon neden olur

Yüksek tansiyonun oluşmasına neden olan farklı nedenler ve risk faktörleri vardır. Genetik faktörler, kolesterol, şeker hastalığı, hormonal rahatsızlıklar, kortizon ilaçları, böbrek rahatsızlıkları, aort damar hastalıkları, kafa içi basıncının yüksek olması, menapoz ve ileri yaş yüksek tansiyona neden olan faktörler arasındadır. Ayrıca aşırı tuz tüketimi, yaş, sigara ve alkol tüketimi, hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme yüksek tansiyona neden olan önemli nedenler arasındadır.

Yüksek Tansiyona Neden Olan Risk Faktörleri Nelerdir

Genetik Faktör; Yüksek tansiyon hastalığı genetik faktörlerden etkilenir. Ailesinde yüksek tansiyon olan bireyler risk altındadır.

Yaş; Yaş ilerlemesi yüksek tansiyon oluşma riskini arttırır. Özellikle erkeklerde orta yaşı geçtikten sonra yüksek tansiyon görülme riski artar. Kadınlarda yüksek tansiyon riski ise menopozdan sonra artmaktadır.

Fazla Kilo; Aşırı kilo organların ve dokularının oksijen ihtiyacını arttırır ve bu nedenle oksijeni taşıyan kan miktarı da artmaktadır. Vücudun kan miktarı artması ile damarladaki basınç Yda artmaktadır bu durum da yüksek tansiyona neden olur.

Hareketsiz Yaşam; Aktivite azlığı, hareketsiz yaşam kalp atışının daha düzensiz çalışmasına neden olur. Kalp atışlarının düzensiz olması ve hızlı atması damarlardaki kan basıncını da arttırır bu durum dolayısıyla yüksek tansiyon riskini de arttırır. Hareketsiz olmak aynı zamanda kilo fazlalığını da beraberinde getireceği için tansiyon riski yine artmış olur.

Sigara; Sigaranın ham maddesi olan tütün yapısı gereği tansiyonu zaten yükseltir. Sigaranın uzun süre kullanımı, damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıklara neden olur. Damat tıkanıklığı da kan basıncını arttırır ve yüksek tansiyon problemleri yaşanmaya başlar.

Aşırı Tuz Tüketimi; Vücudun ihtiyacından fazla tuz tüketmek ödeme ve vücudun su tutmasına neden olur. Su tutulumu nedeniyle artan kan hacmi kalbin yükünü arttırır.Kan basıncı da yükselerek yüksek tansiyon riski artar.

Stresli Yaşam; Aşır stres geçici de olsa tansiyonun artmasına neden olur. Vücudun stresle mücadelesi uzun süreli olduğunda geçici tansiyon yüksekliği kalıcı hale gelir ve yüksek tansiyon etkisi kişiyi oldukça olumsuz etkiler.

Bazı Hastalıkları; Böbrek hastalıkları; şeker hastalığı ve yüksek kolesterol gibi hastalıklar yüksek tansiyon riskini arttırır.

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir

yüksek tansiyon belirtileri nelerdir
yüksek tansiyon belirtileri nelerdir

Yüksek tansiyon teşhisi için öncelikle doktora başvurulmalı ve düzenli olarak tansiyon ölçtürülmelidir.

Yüksek Tansiyon belirtileri; 

  • Ensede Ağrı
  • Çarpıntı
  • Baş Dönmesi
  • Nefes Darlığı
  • Halsizlik ve baş ağrısı şeklinde görülür.

Hipertansiyon Tedavi Edilebilir Mi? 

Yüksek Tansiyonun Zararları

Uzun süre yüksek tansiyonun devam etmesi, tedavi edilmemesi sonucu vücudumuza çok ciddi zararlar verebilmektedir. Yüksek tansiyondan en çok etkilenen organlar başta kalp ve beyindir. Bunun yanında böbrekler ve gözlerde de hasarlara neden olabilir.

  • Yüksek tansiyon kalp damarlarında darlığa neden olduğu için kalp krizi riskini artırır.
  • Yüksek tansiyon beyin damarlarında da hasar yaparak beyin kanaması ve felç riski oluşturur.
  • Yüksek tansiyon böbreğe giden kan akışını etkilediği için böbrek yetmezliğine sebep olabilir.
  • Vücudumuzun en ince damarları göz damarlarıdır. Yüksek tansiyon bu damarları etkileyerek görme bozukluğuna neden olabilir.

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir

yüksek tansiyona ne iyi gelir
yüksek tansiyona ne iyi gelir

Yüksek tansiyon hastaları tansiyonu dengede tutmak için öncelikle beslenme şekillerine dikkat etmelilerdir. Yüksek tansiyona iyi gelen yiyecekleri daha fazla tüketmeli ve tuz tüketimini minimuma indirmelilerdir. Lif ve su oranı yüksek besinlerin tüketimi tercih edilmelidir. Yüksek tansiyona iyi gelen besinler; 

Sarımsak; Bol antibakteriyel içermesi doğal antibiyotik olması sarımsağın en önemli faydalarındadır. Sarımsak tüketimi kan basıncını dengeleyerek tansiyonun yükselmesini önler.

Zeytinyağı; Kalp ve damar sağlığı için en sağlıklı yağlardan birisi de zeytinyağıdır. Diğer katı yağların aksine damar tıkanıklığına neden olmaz. Damarlarda kan dolaşımının daha düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bu nedenden dolayı tansiyon hastaları yemeklerini pişirirken zeytinyağını tercih etmelilerdir.

Kakao; Kakaonun içinde yer alan flavoid maddesi kan akışını düzenlemeye yardımcı olur. Kakaolu içeriği ile çikolata yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Ancak içindeki şeker içeriği de dikkate alınarak günde en azla 15 gram tüketilmelidir.

Tarçın; Tarçın sağlık için en yararlı baharatlardandır. Şeker isteğini bastırması kan şekerini dengelemesi ve yağ yakımını hızlandırması tarçının en önemli faydasıdır. Tarçın kan şekerini dengelemesinin yanında kan basıncını da dengeler ve yüksek tansiyon riskini azaltır.

Limon; Limon kan basıncını dengeleyerek tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Salatalarda taze limon sıkabilir, sabahları 1 bardak suyun içinde limon sıkarak içebilir ve kan basıncının dengelenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yüksek Tansiyon Tedavisi

Yüksek tansiyon tedavisinde tedavi şekli genel olarak ilaç tedavisiyle yapılır. Kronik hiper tansiyon hastaları doktorun uygun görmesi durumunda tansiyon ilacı kullanır. Yüksek tansiyon tedavisinde acil olarak gelişen tansiyonlarda tansiyonun normal seviyelere düşürülmesi için dil altı hapı kullanılabilir. Yüksek tansiyon tedavisinde en önemli noktalarda birisi de beslenme şeklidir. Tansiyonun artmasına neden olacak aşırı tuzlu ve yağlı yiyecekler yenmemelidir. 

Gün içerisinde bol su içilerek vücudun ödem ve su tutması engellenir. Yüksek tansiyon hastaları günde 2 litre su içmelidir.

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür

Yüksek tansiyon hastası olan kişiler beslenmelerine çok dikkat etmelidir. Özellikle tuzlu gıdalar tansiyonun yükselmesine neden olur. Yüksek tansiyonda kalp ve damar hastalıklarını tetikler. Yüksek tansiyonu düşürmek için tuzsuz besinler tercih edilmeli, stresli yaşamdan uzak durulmalıdır. Eğer varsa doktorun tansiyon için verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA