Yulaf Ezmesi Faydaları Zayıflatır Mı

yulaf ezmesi faydaları zayıflatır mı
yulaf ezmesi faydaları zayıflatır mı

Yulaf Ezmesi Faydaları

Sağlıklı beslenme konusunda son yılların en popüler besinlerinden birisi de yulaf ezmesi. Diyetisyenler ve beslenme uzmanları tarafından özellikle kahvaltılarda tüketilmesi için önerilen yulaf ezmesi; bol lif içermesi, tok tutması ve besin değerlerinin yüksek olması gibi faydaları nedeniyle son yılların en çok önerilen gıdaları arasında. Yulaf, özellikle tarım alanında en sık üretilen gıda. Özellikle son yıllarda yulaf üzerinde yapılan araştırmalar tok tutucu özelliği ve sindirim sisteminin iyi çalışmasına yardımcı olması gibi faydaları da eklendiğinde yulafa olan ilgi daha da artmıştır.

Yulaf ezmesi; Yulaf özellikle B vitamini açısından zengin bir besindir. Ayrıca potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir açısından da oldukça zengindir. Yulafın besleyici özellikleri, kolay ulaşılabilir olması eski tarihten bu yana tüketilmesine neden olmuştur.

yulaf ezmesi faydaları
yulaf ezmesi faydaları

Yulaf Ezmesinin Faydaları

 • Yulaf ezmesi bol miktarda lif içerir. Lifli besinler ise sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar ve bu da zayıflama sürecinde oldukça etkilidir.Lifli besinler ve lifli beslenmenin ayrıntılı olarak incelendiği  lifli beslenmenin faydaları yazımız da ilginizi çekebilir.
 • Yulaf iyi bir enerji kaynağıdır ve güne yulaf ezmesi yiyerek başlayan kişiler enerji ihtiyaçlarını en sağlıklı şekilde almış olurlar.
 • İyi bir aminoasit kaynağı olan yulaf ezmesinin faydaları arasında temizleyici özelliği de bulunur. Karaciğerdeki lektin üretimini uyararak toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Yulaf ezmesi iyi bir kalp dostudur. Damar tıkanıklığına neden olmaz. İçerisinde bol miktarda lif bulunması nedeniyle arter duvarını temizleyerek kalp ve damar sağlığının korunmasını sağlar.
 • Glisemik endeksi kontrol altında tutmak için yulaf ezmesi tüketmekte yarar var. Yulaf ezmesi kan şekerini kontrol eder ve glisemik seviyesinin aniden yükselmesinin önüne geçer.
 • Yavaş emilen  karbonhidrat içeren yulaf ezmesi sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar ve şişkinlik gibi sorunların önüne geçer. Aynı şekilde bağırsakların daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca yavaş emilen karbonhidrat olma özelliğinin bir diğer faydası ise tokluk hissi vermesidir ve daha az yemek yemeye neden olur.
 • Yulaf ezmesi aynı zamanda iyi bir protein kaynağıdır.Proteinin vücudumuz için faydaları oldukça fazladır. Tok tutar ve kas oranının artmasına yardımcı olur ve ayrıca vücudun yeni dokular oluşturmasına yardım eder.
 • Kansere karşı koruyucu özellik taşıyan yulaf ezmesi bitkisel kimyasallar içerir. Bitkisel kimyasallar kanserle savaşır.
 • Yulaf ezmesinde bulunan omega 3 ve linoleik asitler kalp için oldukça faydalıdır. Vücut için faydalı yağlardan olan omega 3 kötü kolesterolü azaltır kalp ve beyin sağlığını korur.
 • Yulaf B vitamini içermesinden dolayı sinir sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Tiroid sorunlarını önleme özelliği vardır. Tiroid bezinin iyi çalışmasını sağlayan iyot minerali içerir ve bu sayede hipertiroidin oluşmasını engeller.
 • Yulaf ezmesi iyi bir kalsiyum kaynağıdır bu sayede kemik sağlığını korur ve kemik erimesini önler.

Yulaf Ezmesi Kaç Kalori

Yulaf ezmesi besin değerlerinin yüksek olması ve iyi bir lif kaynağı olmasının yanı sıra diğer tahıl gruplarına göre daha düşük kalorilidir. 1 su bardağı (200ml) yulaf ezmesi 260  kaloridir.

Yulaf Ezmesi Zayıflatır Mı

yulaf ezmesi zayıflatır mı
yulaf ezmesi zayıflatır mı

Yulaf ezmesi tokluk hissi verir ve faydalı karbonhidratlar içerir. Bu özellikleri ile yulaf ezmesi zayıflamaya yardımcı bir besindir. Zayıflamak istiyorsanız ve  yulaf ezmesi zayıflatır mı diye merak ediyorsanız; diyetlerinizde yulaf ezmesini kullanabilirsiniz. Çünkü yulaf ezmesi zayıflamaya yardımcı bir besindir.

Yulaf Ezmesi Kilo Aldırır Mı

Her yiyecekte olduğu gibi yulaf ezmesi tüketilirken de miktarına dikkat etmek gerekir. Özellikle kahvaltılarda süt ile birlikte tüketilirken içine kesinlikle şeker konmamalıdır. Beyaz un ve diğer tahıllara göre daha faydalı olan yulaf ezmesi diyetlerde kullanılabilir, zayıflamaya yardımcıdır ve kilo aldırmaz. 

Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir

yulaf ezmesi nasıl yenir
yulaf ezmesi nasıl yenir

Yulaf ezmesini beslenme düzeninize ekleyerek daha sağlıklı ve formda bir beden elde edebilirsiniz. Yulaf ezmesi nasıl tüketilir sorusunun cevabı ise hem pişirmeden hem de pişirerek yulaf ezmesini tüketilebileceğidir. Ayrıca yulaf ezmesini süt ile karıştırarak ve içine meyve ekleyerek de tüketebilirsiniz. Yulaf ezmesini alternatif olarak krep, kek, köfte harcı gibi tariflerde un yerine kullanabilirsiniz. 

Krep Yapmak için; Yulaf ezmesini rondoda iyice çekin, kepek haline gelecektir. İçine süt, yumurta eğer isterseniz vanilya ilave edin ve biraz koyu bir kıvam elde edin. Az yağlanmış tavada arkalı önlü pişirin.

Sabah kahvaltısı; Yulaf kepeğinin en çok tüketildiği öğünlerden birisi sabah kahvaltısıdır. 1 kase içerisine 2 yemek kaşığı yulaf kepeği 1 bardak süt ve dilediğiniz meyveyi dilimleyerek tüketebilirsiniz. Sabah kahvaltısında yulaf kepeği tüketmek hem sizi tok tutacak hem de enerji verecektir. Ancak yulaf kepeği biraz kuru olduğu için yumuşaması için sıcak süt ya da sıcak su ile biraz ocağın üzerinde pişirebilirsiniz.

Kurabiye yapımı; Yulaf ezmesini harç malzemesi olarak kullanıp enerji veren sağlıklı kurabiyeler yapabilirsiniz.

Köfte yapımı için un ya da galeta yerine yulaf ezmesi kullanabilirsiniz. Ayrıca tavuk köftesi içinde aynı şekilde yulaf ezmesi kullanabilirsiniz.

Salatalarda kullanımı; Yulaf ezmesini kullanacağınız bir diğer yemek çeşidi salatalardır. Mevsim yeşillikleri ile hazırladığınız salatanın içine yulaf ezmesi ekleyebilirsiniz. Ancak yulaf ezmesinin biraz yumuşaması için sıcak su ile 25 dakika ıslatıp süzebilirsiniz ve daha sonra salataya ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA