Yulaf Kepeği Faydaları Nelerdir Zayıflatır Mı

yulaf kepeği faydaları nelerdir, zayıflatır mı
yulaf kepeği faydaları nelerdir, zayıflatır mı

Dukan diyeti yapanların hayatında önemli bir yeri olan yulaf kepeği, sadece dukan diyetinde değil, sağlıklı beslenmek ve formda kalmak isteyenlerin mutfaklarında eksik etmemesi gereken bir besin. Yulaf kepeği ile zayıflamak ve formda kalmanın temelinde yulaf kepeğinin içerdiği lif ve proteinin önemi büyüktür. Besin değeri bakımından zengin olan yulaf kepeğinin zayıflamaya en büyük etkisi; uzun süre tok kalmayı sağlamasıdır. Sporcular ya da kilo vermek isteyen kişilerin beslenme düzenlerinde şeker, beyaz un ve pirinç gibi işlenmiş rafine karbonhidratlar bulunmaz. Ancak unutulmamalıdır ki zayıflamak aç kalmak değil, sağlıklı kompleks karbonhidratları dengeli tüketerek beslenmektir. Yulaf kepeği sağlıklı beslenmek ve kilo vermek isteyenlerin en sık tercih ettiği besinlerin başında gelir. Peki “Yulaf kepeği zayıflatır mı?” “Yulaf kepeği ile zayıflayanlar nasıl zayıflar, yulaf kepeğinin faydaları nelerdir?”

Yulaf Kepeği Nedir

yulaf kepeği nedir
yulaf kepeği nedir

Yulaf kepeği, beyaz un yerine tercih edilebilen ve lif, protein, karbonhidrat açısından zengin bir besin kaynağıdır. Yulafın işlenmeyen, öğütülmeyen kısmı olan yulaf kepeği, besleyicilik bakımından da oldukça zengindir. Yulaf kepeği lif ve proteinin yanı sıra, B vitamini, manganez, demir ve çinko gibi sağlık için faydalı vitamin ve mineraller de içerir.

Yulaf Kepeği Faydaları Nelerdir

yulaf kepeği faydaları nelerdir
yulaf kepeği faydaları nelerdir

Yulaf kepeğini düzenli olarak tüketmek sadece kilo vermeye yardımcı olmaz. Aynı zamanda sağlık için de pek çok fayda sağlar. Cilt sağlığı, kan şekeri, kolesterol, kalp ve damar sağlığı olmak üzere yulaf kepeğinin vücudumuza pek çok faydası vardır.

Cilt Sağlığı; Yulaf kepeğinin düzenli olarak tüketilmesi cildi canlandırır ve hücreleri güçlendirir. Cildimiz yalnızca dış etmenlerden değil yediklerimizden ve içtiklerimizden de etkilenir. Yağlı ve hamur işi gıdalar ciltte sivilce ve akne oluşumuna neden olurken, lif ve demir zengini yulaf kepeği cildin hücrelerini içerden besler. Yulaf kepeğini cilt bakımı için de kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı yulaf 2 fincan suyun içinde pişirilir. Yumuşayan yulafı temizlenmiş cilde masaj yaparak uygulayabilir ve cildin ölü hücrelerden arınmasını sağlayabilirsiniz.

Sindirim Sistemini Çalıştırır; Yağlı ve şekerli besinler sindirim sisteminin yavaşlamasına neden olur. Bu durumda gaz, mide şişmesi ya da kabızlık gibi şikayetler görülür. Bu durumun önüne geçmek için lifli gıdaların tüketilmesi sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlar ve bağırsak faaliyetlerini düzenler. Kabızlık ve mide gazı gibi şikayetlerin azalmasını sağlar.

Kemik Sağlığını Korur; Yulaf kepeğinin içerdiği demir ve kalsiyum kemiklerin güçlenmesini sağlar. Özellikle kadınlarda menopoz sonrası kemiklerde erime ve güçsüzlük gibi rahatsızlıkların azalması için yulaf kepeği tüketimi önem taşımaktadır.

Yulaf Kepeği Diğer Faydaları; 

  • Kan şekerini dengeler.
  • Kötü kolesterolü düşürür.
  • Sinir sistemini sakinleştirir.
  • Enerji verir.
  • Kalp ve damar sağlığını korur.

Yulaf Kepeği Zayıflatır Mı

yulaf kepeği zayıflatır mı
yulaf kepeği zayıflatır mı

Gün içinde enerjik kalmak ve işlerimizi yapabilmek için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ancak enerji ihtiyacını beyaz un ve işlenmiş şekerli gıdalardan karşılamak (beyaz ekmek, makarna, pilav, kola, pizza) gereksiz kalori alımına neden olur ve maalesef bu besinler tok tutmadığı gibi ayrıca kan şekerini hızla yükseltir ve kısa sürede acıkmaya neden olur. Acıkınca tekrar yenen fazladan yemek de kalori alımına neden olacağı için kilo alımı da kaçınılmaz olacaktır. Ancak yulaf kepeği tüketmek hem gün içinde ihtiyacımız olan enerjiyi karşılar hem de tokluk süresini uzatır, dolayısıyla en besleyici besinlerden birisidir.

Yulaf Kepeği Kaç Kalori

Kilo vermek için en iyi besinlerden olan yulaf kepeği ile ilgili merak edilenlerden birisi de yulaf kepeğinin kaç kalori olduğudur. Yulaf kepeği lif içermesi ve tok tutması ile kilo verdirirken, daha az kalori alımını da sağlar. Yulaf kepeği iyi bir protein ve karbonhidrat kaynağıdır ve 1 porsiyonu (100 gram) yaklaşık 350 kaloridir. Yani kalorisinden anlaşılacağı üzere düşük bir kalorisi yoktur. Ancak bu sizi ürkütmesin, gün içinde 100 gram yulaf kepeği tüketilmemelidir. Yulaf kepeğinin gün içinde 2 ya da 3 yemek kaşığı olarak omlet, krep ve pankekte kullanılması daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Yulaf Kepeği Nasıl Tüketilir

yulaf kepeği nasıl tüketilir
yulaf kepeği nasıl tüketilir

Yulaf kepeği gün içinde özellikle sabahları tüketerek diğer öğünlerde daha az yiyebilir ve tokluk sürenizi uzatabilirsiniz. Yulaf kepeği yoğurt ve süt ile karıştırarak sabah öğünü olarak tüketilebilir. Yulaf kepeğine hayatınıza daha çok yer vermek için ise; omlet, krep ve pankek gibi atıştırmalıklar yapabilir ve sabah öğününde tüketerek güne daha enerjik ve tok başlayabilirsiniz. Yulaf kepeğini beyaz un ile yaptığınız, kek, ekmek, poğaça gibi atıştırmalıkların içinde kullanabilir böylece daha sağlıklı ve fit atıştırmalıklar elde edebilirsiniz.

Yulaf Kepeği ile Krep

Malzemeler:

  • 1 yumurta
  • 2 yemek kaşığı yulaf kepeği
  • 2 yemek kaşığı süt
  • 1 çimdik tuz.

Yapılışı: Bir kase içine önce yumurta kırılır ve çatalla çırpılır. Daha sonra tüm malzemeler karıştırılır ve krep tavasına dökülerek arkalı önlü pişirilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA