Yumurta İle İlgili Pratik Bilgiler

44
yumurta ile ilgili pratik bilgiler
yumurta ile ilgili pratik bilgiler

Mutfakta pratik bilgiler önemlidir. Zamanımızın büyük bir bölümünün geçtiği yer olan mutfak ve ev işlerinde pratik olmak her zaman kazandırır. Pratik bilgiler konusunda en merak edilen konulardan biri olan yumurta nasıl saklanır ve yumurtanın taze olduğu nasıl anlaşılır gibi sorulardır…

Siz de yumurtanın taze mi bayat mı olduğunu hemen anlamak ister misiniz? Ya da yumurtanın en uygun şartlarda nasıl saklanması gerektiğini biliyor musunuz?

Alerjisi olmayan herkesin her gün günlük olarak severek tükettiği önemli besin kaynağımız olan yumurta ile ilgili pratik bilgileri sizler ile paylaşacağız…

Bıldırcın Yumurtası Faydaları Nelerdir Kilo Aldırır Mı

Pratik Bilgiler: Yumurtanız Taze Mi?

Yumurtanızın taze olup olmadığını anlamak için işte birkaç basit yöntem;

  • Yumurtanızın tazeliğini anlamak için elinize alın ve ışığa doğru tutun. Yüzeyi parlak ve pürüzsüz görünüyor ise tazedir. Ancak lekeli ve bulanık görünüyorsa bayat olduğu anlamına gelir.
  • Yumurtanın tazelik testi için bir diğer yöntem ise elinize alıp sallamaktır. Taze yumurta sallanmayacak ancak bayat yumurta sallanırken içindeki hareketi size hissettirecektir.
  • Elinize aldığınız yumurta olduğundan daha hafif hissi yaratıyor ise bayattır. Taze yumurta ise ağırdır. Bunu daha iyi anlamak için yumurtayı soğuk tuzlu su dolu kabın içine atın. Dibe batıyor ise tazedir. Yüzeyde kalıyor ve batmıyor ise yumurtanız bayattır.
  • Taze yumurtayı kırdığınızda yumurta sarısı tabağın içinde dağılmaz. Dağılıyor olması o yumurtanın bayat olduğu anlamına gelir.

Rüyada Yumurta Görmek Ne Anlama Gelir

Pratik Bilgiler: Yumurta Nasıl Saklanır?

Yumurta en ideal şekilde saklanırsa eğer daha uzun süre tazeliğini korur. Bunun için birkaç yöntemden bazıları şunlardır;

  • Yumurta kabuğu paketinden çatlak çıktıysa bölgeye limon suyu sürüp öyle saklayın. Bu şekilde daha uzun süre muhafaza edebilirsiniz.
  • Buz dolabınızın yumurtalık bölümüne yumurtaları dizerken sivri kısımlarının alt tarafta kalmasına dikkat ederseniz bu sayede yumurtalar daha uzun süre tazeliğini koruyacaktır.
  • Kırılmış yumurta sarılarını saklamak istiyorsanız, yumurta sarılarını bir fincan içine alıp üzerine az bir miktar soğuk su ilave edin. Böylece yumurta sarılarını bozulmadan saklayabilirsiniz.
  • Yumurtalarınız su ile temas ettirdiyseniz hemen kullanın. Çünkü su ile yıkamak ya da temizlemek yumurta kabuğunun gözeneklerini açar ve daha kısa sürede bayatlamasına bozulmasına sebep olur.                                                                          

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA