Yürüyüşün Faydaları, Yürüyüş Yaparak Zayıflamak

yürüyüş yapmanın faydaları, yürüyüş yaparak zayıflamak
yürüyüş yapmanın faydaları, yürüyüş yaparak zayıflamak

Yürüyüşün Faydaları

Günümüzde yoğun iş hayatı ve stres nedeniyle yeterince egzersiz yapılmaması başta obezite olmak üzere farklı sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Ancak spor ve sağlıklı yaşamın önem kazanması ile birlikte yürüyüşün faydaları sağlık ve fit bir vücut için en önemli adımlardan biri olmuştur. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak yürüyüş yapanların başta obezite olmak üzere kalp ve damar hastalıkları riskini azaltığı ve alzheimer gibi kronik hastalıkların görülme riskini de düşürdüğü görülmüştür. Aslında yürüyüşün faydaları çoğu zaman kilo vermeyi sağlaması olarak akla gelir. Yürüyüş yaparak zayıflamak elbette mümkündür, ancak yürüyüş yaparak sadece zayıflama değil pek çok kronik rahatsızlıktan kurtulmak da mümkündür. Yürüyüş yapmak kalbin daha düzenli çalışmasına yardımcı olurken ruhsal ve zihinsel olarak da rahatlamayı sağlar. Düzenli olarak yürüyüş yapmak kan dolaşımının da daha düzenli olmasını sağlayarak organların zorlanmadan çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Yürüyüşün Faydaları Nelerdir

yürüyüşün faydaları nelerdir
yürüyüşün faydaları nelerdir

Kalp Sağlığını Korur; Yürüyüş yapmak kan akışını düzenlediği için kalp hastalıkları riskini azaltır.Yürüyüşün kalp sağlığı üzerindeki faydası ile ilgili yapılan araştırmaya göre; Düzenli olarak yürüyüş yapanların, yürüyüş yapmayanlara göre kalp hastalıklarına yakalanma riskinin % 30 oranında azaldığı görülmüştür. Düzenli olarak hafif tempoda yürüyüş yapmak kalbin kan pompalamasını daha etkin hale getirerek kalp sağlığını korur.

Kolesterolü Dengeler; Yürüyüş yapmanın kolesterol üzerinde olumlu etkisi vardır. Yürüyüş yapmak kan dolaşımını düzenlediği için kandaki kötü kolesterolün azalmasını da sağlar. Kandaki iyi kolesterolün dengede kalmasını sağlayan yürüyüşü kolesterol hastalarının düzenli olarak yapması önerilir.

Tansiyonu Dengeler; Düzenli olarak yürüyüş yapmak kan dolaşımını ve kan basıncının daha düzenli çalışmasını sağladığı için tansiyon üzerinde olumlu etki gösterir. Erkekler üzerinde yapılan araştırmalara göre haftada 5 gün yürüyüş yapan erkeklerin felç riskinin % 50 oranında düştüğü görülmüştür. Tansiyonları stabil kalmıştır.

Kan Dolaşımı; Yürüyüş yapmak dolaşım sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlayarak solunum ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kemik Sağlığını Korur; Kadınlarda menopoz sonrası azalan östrojen hormonu kemik erimesi ve kemik hastalıkları riskini artırır. Kalsiyum zengini besinlerin tüketiminin yanı sıra düzenli olarak yürüyüş yapmak kemik sağlığını korur ve kemikleri güçlendirir.

Kasları Korur; Yürüyüş yapmak vücudun hemen hemen tüm kaslarını harekete geçirir. Harekete geçen kaslar çalışarak hem yağ yakımını arttırır hem de direnç kazanır. Eklemlere de güç kazandıran yürüyüş yapmak eklem iltihabı ve eklem romatizması hastalıkları riskini de azaltır.

Stresi Azaltır; Yoğun ve stresli iş yaşamından dolayı kişilerin ruhsal olarak sıkıntıya girmesine oldukça sık rastlanır. Yürüyüş yapmak mutluluk hormonunu harekete geçirdiği için stresin azalmasına neden olur. Düzenli olarak yürüyüş yapmak kişinin ruhsal olarak rahatlamasını sağlar. Depresyonla mücadeleyi arttıran yürüyüş, vücudun  ve ruhun daha dirençli olmasını sağlar.

Uyku Düzeni Sağlar; Yürüyüş yapmak sadece kilo vermeyi sağlamaz. Yürüyüş sırasında endorfin hormonu salgılandığı için daha rahat ve dingin hissedilir. Yürüyüş sonrasında gece uykuları daha düzenli hale gelir. Kan akışını düzenlediği için de uykuya geçiş daha kolay olur.

Enerji Verir; Düzenli olarak yürüyüş yapmak kişiyi yormaz, aksine enerji verir. Yürüyüş kan dolaşımını arttırır ve enerji verir. Dolaşım daha düzenli olduğu için oksijen alımı da artacağından yürüyüş yapmak vücuda enerji vermektedir.

Alzheimer’a Karşı Yürüyüş; Yürüyüş yapmak bedensel ve ruhsal yönden fayda sağladığı gibi zihinsel olarak da fayda sağlar. Kan dolaşımını ve oksijen alımını arttıran yürüyüş uzun vadede bireylerin alzheimer hastalığı riskini azaltır. Hafızayı güçlendirir ve beyin fonksiyonlarının daha düzenli çalışmasını sağlar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir; Yürüyüş yapmak kan dolaşımını düzenlemesinden ve oksijen alımını arttırmasından dolayı organların daha iyi çalışmasını sağlar. Düzenli olarak yürüyüş yapmak hücreleri korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kanserden Korur; Bedensel, zihinsel ve ruhsal yönden pek çok faydası bulunan yürüyüş tüm faydalarının yanında vücudun bağışıklık sistemini de güçlendirdiği için kansere karşı da vücudun direncini arttırır.

Kilo Verdirir; Kilo vermenin en kolay ve etkili yöntemi yürüyüştür. Kardiyo egzersizi olarak geçen yürüyüş sırasında kas gruplarının tümüne yakını hareket geçer. Kan dolaşımı artar ve böylece yağ yakımı başlar. Kaslar aktif olarak çalıştığı için yağ yakımı da hızlanır. Kilo verirken sağlıklı beslenme ile egzersizin atlanmaması gerektiği düşünülürse yürüyüş kilo vermede çok büyük bir yardımcıdır.Konuyla ilgili olduğu için yağ yakan yiyecekler ve içecekler yazımıza da bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yürüyüş Yaparak Zayıflamak

Yürüyüş yaparak zayıflamak bilinen en faydalı ve en basit yöntemlerden birisidir. Üstelik yürüyüş yaparken para harcanmasına da gerek yoktur. İdeal kilosunun üzerinde olan ve kilo vermek isteyenler için yürüyüş en etkili egzersizlerden birisidir. Zayıflamak için sağlıklı beslenmenin yanında yürüyüş yapmak kilo vermeyi hızlandır ve metabolizmayı ateşler. Yürüyüş yapmak özellikle insülin direncinin düşmesinde oldukça etkilidir. İnsülin direnci kilo vermeyi zorlaştırırken, en iyi ilacı da yürüyüş yapmaktır. Günde 45 dakika yapılacak yürüyüş metabolizma hızını da arttırdığı için sağlıklı beslenmeyle beraber kilo vermeyi kolaylaştırır.Haftada 3 ya da 4 gün yürüyüş yapmak kilo vermede en büyük yardımcılardan birisidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA