Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri Nelerdir

yüzde yüz hamilelik belirtileri nelerdir
yüzde yüz hamilelik belirtileri nelerdir

Hamilelik belirtileri normal şartlar altında 7 – 8 günde ortaya çıkmaya başlar. Hamilelik sürecinde gebelik hormonunun yükselmesi ile birlikte birtakım değişiklikler ile hamilelik ilk belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Bu yazımızda yüzde yüz hamilelik belirtileri hakkında kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz…

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik 

Hamileliğin ilk günleri erken gebelik olarak adlandırılır. Erken gebelik döneminde çoğu kadın gebe olduğunun farkında bile olmayabilir. İşte birazdan göreceğiniz hamilelik belirtileri sizde de görülüyorsa bir bakıma hamilelik sürecinin de başladığı anlamına gelebilir. Gebelik belirtilerinden net olarak emin olmak için hemen bir gebelik testi ile ya da doktor muayenesi eşliğinde bir kan tahlili ile durum netleştirilmelidir.

Hamilelik Belirtileri

 • Vajinal Akıntıda Gözle Görülür Artış
vajinal akıntıda gözle görülür artış
vajinal akıntıda gözle görülür artış

Hamileliğin ilk belirtilerinden biri vajinal akıntı miktarında normalden farklı olarak artış görülmesidir. Gebelik sürecinde yükselişe geçen progesteron ve östrojen hormon seviyeleri ile akıntı miktarı da doğru orantılı bir şekilde artar. Vajinal akıntı miktarında artış gözlemlenirse gebelik şüphesi duyulabilir.

 • Adet Döneminin Gecikmesi
adet dönemi gecikmesi
adet dönemi gecikmesi

Normal adet döngüsü içinde ve süresi geçtikten sonra adet kanamasının gelmemiş olması gebeliğin en önemli belirtilerinden biridir. Tabiî ki her adet gecikmesi hamilelik belirtisi olmayacağı gibi bu sürecin çok iyi takip edilmesi gerekir. Adet döneminin gecikmesinin yanı sıra saydığımız diğer belirtiler de varsa hemen bir gebelik testi yapılabilir.

 • Koku Hassasiyeti
koku hassasiyeti
koku hassasiyeti

Gebelik dönemi yaşamış olan kadınlar bilirler. Hamilelik dönemi koku alma açısından çok hassas geçer. Bazı kokulara karşı fazla hassasiyet gösterilir ya da normalde sevdiği kokulardan hoşlanmaz olur. Tabi ki bu sürecin geçici olduğunu belirtelim. Hamilelik belirtileri ilk trimester döneminde yoğun olmakla birlikte 2. Ve 3. Trimester dönemlerinde şikayetlerin yoğunluğu daha azalmaktadır.

 • Baş Ağrısı
baş ağrısı
baş ağrısı

Hamileliğin belirtisi olarak baş ağrısı da önemli bir belirtidir. Sebepsiz yere baş ağrısı çekiyor ve uzun süre geçmiyorsa hamile olabilirsiniz. Her baş ağrısının gebelik belirtisi olmadığını hatırlatarak diğer belirtiler ile birlikte seyrediyor olup olmadığına dikkat etmenizi rica ediyoruz. Hamileliğin ilk haftalarında artış gösteren kan basıncı baş ağrılarını tetikleyebilir.

 • Mide Bulantısı
mide bulantısı
mide bulantısı

Gebelik belirtileri denilince akla ilk gelen ve bir çok anne adayında görülen belirti mide bulantısıdır. Mide bulantısı genelde sabahları görülse de bazı anne adaylarında gece de görülebilir. Kimi anne adaylarında kusma derecesinde mide bulantıları yaşanırken kimi anne adaylarında hafif düzeyde mide bulantısı şikayetleri görülebilir. Bazı gebeliklerde ise mide bulantısı şikayeti hiçbir şekilde görülmeyebilir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer

 • Kasık Sancıları
kasık sancısı
kasık sancısı

Adet dönemindeki sancılara benzeyen sancılar gebeliğin ilk dönemlerinde de görülebilir. Embriyonun yerleşme esnasında sebep olduğu bu sancılar kasık krampları şeklinde kendini belli eder.

 • Ani Duygu Değişimleri
ani duygu değişimleri
ani duygu değişimleri

Gebelik döneminde artan östrojen ve progesteron hormon seviyelerinin neden olduğu bir diğer belirti de ani duygu değişimleridir. Gebelik belirtilerinden biri olan ani duygu değişimleri nedeniyle duygu durumunuz sürekli ve birden değişebilir. Öyle ki gülüyorken bir an da ağlama krizine bile girebilir ya da sinirlenebilirsiniz.

 • Göğüslerde Hassasiyet
göğüslerde hassasiyet
göğüslerde hassasiyet

Aynı adet dönemlerinde olduğu gibi gebeliğin ilk belirtileri arasında da göğüs hassasiyeti yer alır. Gebeliğin ilk günlerinden itibaren süt kanallarının aktifleşmesi memelerde hassasiyete ve ağrılara yol açabilir. Memelerde oluşan şişkinlik ya da dokununca hissedilen ağrılar hamileliğin belirtileri arasında yer alır.

 • Saç ve Tırnakların Hızlı Bir Şekilde Uzaması
saç ve tırnakların hızlı bir şekilde uzaması
saç ve tırnakların hızlı bir şekilde uzaması

Hamilelikte artan hormonlar saç ve tırnakların daha hızlı bir şekilde uzamasına neden olur.

 • Halsizlik
halsizlik
halsizlik

Hamileliğin en belirgin belirtilerinden biri de anne adayının kendini yorgun ve halsiz hissetmesidir. Kendinizi sebepsiz yere yorgun, bitkin ve halsizlik hissediyorsanız gebelik testi yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Hissedilen yorgunluk uyku sürelerinizin değişmesine de neden olur. Hamileyken normalden daha erken yatıp sabahları ise yataktan kalkmak istemez daha uzun süre uyuma isteği duyarsınız.

 • Vücut Sıcaklığının Değişmesi
vücut sıcaklığının değişmesi
vücut sıcaklığının değişmesi

Gebelik ile birlikte tüm vücudun normal işleyişi de değişir. Metabolizma tamamen doğuma hazırlık amaçlı çalışmaya başlar. Metabolizma çalışmasındaki değişikliklerden kaynaklı olarak görülen ilk belirti anne adayının iç vücut ısısının değişmesidir. Olması gerekenden fazla terleme ya da ateş basması yaşanması hamileliğin belirtileri arasında yer alır.

 • Sık Sık İdrara Çıkma İsteği
sık sık idrara çıkma isteği
sık sık idrara çıkma isteği

Plasentanın idrar kesesine baskı yapması sonucu idrara çıkma isteğinizde artış yaşanabilir. Bu durum bazı anne adaylarında gebeliğin sadece son dönemlerinde görülse de bazı anne adaylarında ise hamileliğin ilk haftasından itibaren idrara çıkma isteğinde artış görülebilir.

 • İştah Artışı veya İştah Kaybı
iştah artışı veya iştah kaybı
iştah artışı veya iştah kaybı

Hamilelik anne adayının beslenmesine de etki eder. Hamileliğin ilk belirtilerinden biri olan mide bulantısına eşlik edercesine bazı anne adaylarında iştahı kesilmesi yaşanabilir. Tam aksine bazı anne adayları ise normalden daha fazla ihtiyaç duyduğu enerji açığını kapatmak için iştah artışı yaşayabilir.

Hamilelikte Beslenme

 • Kabızlık ve Hazımsızlık
kabızlık ve hazımsızlık
kabızlık ve hazımsızlık

Artan hormonlar anne adayının bağırsak faaliyetlerini de olumsuz etkiler. Bu sebeple kabızlık ya da hazımsızlık gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu nedenle anne adayının bol su içmesi ve sıvı ağırlıklı beslenmesi tavsiye edilir.

 • İmplantasyon Kanaması
implantasyon kanaması
implantasyon kanaması

Artan kan hacmi ve hormon seviyeleri ile birlikte gebeliğin ilk 5 – 10 günlük sürecinde implantasyon adı verilen hafif kanama görülebilir. Hafif kahverenginde de olabilen bu tür lekelenmeler her ne kadar doğal görülse de tedbir amaçlı doktor kontrolünde olmanızda fayda var.

Hamilelik belirtilerinin her anne adayında farklı şekillerde ve derecede ortaya çıkabileceğini hatırlatmak isteriz. Bazı anne adaylarında bu belirtilerin büyük bir çoğunluğu ortaya çıkarken bazı anne adaylarında sadece bir kaç tane hamilelik belirtisi görülebilir. Her iki durum da normal kabul edilir. Hamilelik sürecinde uzman doktor kontrolünde olmak hem anne adayının genel sağlığı için hem de bebeğin sağlıklı gelişimi için önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA