Zaman Yönetimi Nedir, Nasıl Yapılır?

zaman yönetimi nedir nasıl yapılır
zaman yönetimi nedir nasıl yapılır

Zaman Yönetimi Nedir?

Kişinin bir gün içerisinde geçirdiği zamanı organize etmesi ve belli bir plana dahil olması durumuna zaman yönetimi adı verilir. Kişinin elinde bulundurduğu en değerli şeyi zamanıdır ve her dakikasını her saatini belli bir amaç doğrultusunda verimli bir şekilde geçirmesi için zaman yönetimi planlaması yapılır.

Zaman Yönetimi ile Hayatın Her Alanında Aktif Olun

Yaşamı daha verimli kılmak için zaman yönetimi yapmanız gerekiyor. Dengeli bir hayat dengesi sağlayabilmenize yardımcı olacak ipuçlarını, zaman yönetimini nasıl çok daha verimli hale getirebileceğiniz ipuçlarını bu yazı içerisinde bulabilirsiniz. O halde başlayalım…

Kişisel Zaman Yönetimi

kişisel zaman yönetimi
kişisel zaman yönetimi

Kişisel zaman yönetimi ile birey işlerin planlaması ve organizasyonu için önceliklerini belirler. Bu sayede iş hedefleri ortaya çıkar. Kişisel zaman yönetiminde günlük yapılacak iş lisesinin hazırlanması çok önemlidir. Zaman yönetimi ile birlikte hedefe giden yolu en kısa ve en verimli bir şekilde tasarlamaya başlamış olur. Önüne çıkan sorunlar için esneklik kazanır ve sorunlar ile etkili bir mücadele gücü geliştirir. Kişisel zaman yönetiminde en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de mükemmeliyetçi tavırlardan vazgeçmektir. her iş kendi içerisinde sorun ile birlikte gelir ve önemli olan sorunları doğru ve hızlı bir şekilde nasıl çözüleceğidir. Kişinin odak noktası sorunsuzluk değil sorunları nasıl çözebilirim olmalıdır. Ayrıca kişisel zaman yönetiminde birey kendisinin en verimli ve üretken çalıştığı saate göre planlama yapmalıdır.

Zaman Yönetimi Sağlamak Neden Mühimdir?

zaman yönetimi neden önemlidir
zaman yönetimi neden önemlidir

Zaman yönetimi ile daha çok çalışmak değil daha verimli çalışmak esastır. Zamanı doğru bir biçimde kullanabilme yetisine başarı ile ulaşmak, birçok işinizi çok daha hızlı bir biçimde bitirmenize de olanak tanır. Bu durumun yanı sıra zihinsel açıdan da kendinizi çok daha verimli hissetmiş oluyorsunuz.

Zaman yönetimi konusunda herhangi bir sorun yaşamayan bireyler, kendilerini her daim yaşama karşı daha azimli ve başarılı hissediyor. Bunun sonucunda da mutlu oluyor.
Geriye alamayacağımız tek bir şey vardır, o da zamandır. Bu nedenle zamanı en doğru biçimde kullanmalısınız. Zaman yönetimini gerçekleştirebilmeniz için zihinsel açıdan hazır hissetmeniz gerekiyor.

Başarmayı aklınıza koymalısınız. Mücadele etmeli ve her zaman azimli bir tutum sergilemelisiniz. Kendinize hep inanmalısınız. Gerisi zaten gelecek ve detaylı olarak baktığınızda zaman yönetimi konusunda herhangi bir pürüz kalmadığını göreceksiniz.

Zaman Yönetimi Sağlamak İçin Neler Yapılabilir?

zaman yönetimi nasıl yapılır
zaman yönetimi nasıl yapılır

Yapılan birçok araştırmanın sonucunda bireylerin zamanın sadece %60’ına müdahale edebildiği ortaya çıkmıştır. Kontrolünüz dışında gelişen olaylar da vaktinizin %40’lık bir kısmını kaplamış oluyor.

Zaman yönetimi sayesinde bu oranı %95’e kadar çıkarabilmeniz mümkün.. Zamanın kullandığınız kısmını en doğru biçimde kullanabilmeniz için 80/20 adlı kuralı uygulamalısınız.
Bahsi geçen kural; vaktin %20’siyle iş kısmının %80’ini, zamanınızın kalan %80’lik kısmı ile de işlerinizin %20’sini uygulayabilmenizi ifade eder. Zamanı verimli olarak kullanmak isteyen herkesin idealist olması gerekiyor.

Örneğin; hayatta ne istediğini bilen ve hedefine doğru emin adımlarla ilerleyen birinin zaman yönetimi sağlaması son derece kolay gerçekleşiyor. Fakat hayatında herhangi bir amacı olmayan kişiler için zaman sadece saatten ibaret kalıyor.
Zamanı yönetebilmenin en önemli yollarından biri de aynı anda bir tane işe odaklanmaktır. Bu işi bir seferde bitirmek de büyük önem taşıyor. Yarına bırakılan işler zaman yönetimini sağlamanın önüne set çekiyor.

Bireyler, kendilerini 10 sene sonra nerede görmek istediğini de belirlemelidir. Ev, aile ve iş konusunu ne noktada görmek istediğinizi netleştirip bu hayale odaklanarak çalışmalısınız.

Zaman yönetimi konusunda atmanız gereken en önemli adım ise odaklanma probleminizi çözmekten geçiyor. Planlı olmalısınız. Kendinize bir plan takvimi oluşturun. Plan takviminize de her zaman uyun. Sonuçları gördüğünüzde daha da hevesleneceğinizden hiç şüphemiz yok. Hayatınızın her anında zaman yönetimini sağlamak için siz de bir adım atın, durmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA