Zencefil Zayıflatır Mı Zencefil Limon Çayı

zencefil zayıflatır mı, zencefil limon çayı
zencefil zayıflatır mı, zencefil limon çayı

Zencefil

Zencefil hemen hemen her hastalığa iyi gelen şifa dolu bir baharattır. Zencefil içeriğinde güçlü bileşenleri ile bağışıklık sisteminin güçlenmesinden tutun da üst solunum yolu hastalıkları ve metabolik rahatsızlıklara kadar pek çok sağlık sorunlarına çare olur. Hal böyle olunca insanların aklında acaba zencefil zayıflatır mı kilo verdirir mi gibi sorular da oluşmaktadır.

Bugünkü yazımızın konu başlığı olarak zencefil zayıflatır mı, kilo verdirir mi ve zencefil limon çayı nasıl hazırlanır gibi soruları hakkında detaylı bilgi edineceksiniz. Zencefilin faydaları hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz…

Zencefil Zayıflatır Mı

zencefil zayıflatır mı
zencefil zayıflatır mı

Zencefil zayıflatır mı sorusunun cevabını pek çok diyetisyen ve güzellik uzmanı olumlu şekilde yanıtlamıştır. Zayıflamaya yardımcı olması için zencefil limon karışımını düzenli olarak kullanan kişiler de olumlu yorumlar yapmışlardır.

Zencefilin tıpkı yapılan egzersizler sonucunda olduğu gibi vücut ısısını artırdığı gözlemlenmiştir. Aynı spor hareketleri gibi zencefil de vücudu ısıtır. Kan dolaşımını hızlandırır ve yağ yakımını artırır.

Zencefil ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar zencefilin hızlı bir yakıcı olduğunu, zencefili düzenli olarak tüketen kişilerin kilo probleminin olmadığını ortaya koymuştur.

Ayrıca zencefil kan şekerini en ideal seviyelerde tutar. Böylece uzun süre tok tutar ve iştahı keser. Böylece zayıflamaya yardımcı olur.

Zencefilin mide rahatsızlıkları üzerindeki olumlu etkileri son dönemde yapılan araştırmalar ile iyice aydınlatılmıştır. Hollanda’ da yapılan bir araştırma sonucuna göre zencefil obezite tedavisinde iştah kesici olarak kullanılmaktadır.

Japonya’ da yapılan bir deneysel çalışmaya göre de zencefilin yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırdığı ortaya çıkmıştır. Yapılan bu deneyin bir benzeri Kuveyt Üniversitesi’ nde de yapılmış ve bulgular doğrulanmıştır. Tüm bu bilgilere göre zencefilin zayıflattığı ve kilo vermeye yardımcı bir gıda olduğu söylenmektedir.

Zencefil kabızlık problemlerinden kaynaklanan sindirim sorunlarını en aza indirir. Kabızlığı ortadan kaldırarak bağırsak hareketlerini en iyi etkili şekilde yapılmasını sağlayan zencefil çayı aynı zamanda kolesterolü düzenler ve migrene de iyi gelir.

Zencefil Limon Çayı

zencefil limon çayı
zencefil limon çayı

Zencefilin zayıflamaya etkisi oldukça yüksektir. Bu nedenle öğünlerinde zencefil limon çayını tüketen kişilerin de hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verdiği görülmüştür. Yağ yakımını hızlandıran, iltihap ve ödem oluşumunu engelleyen, sindirim sistemini destekleyen, bağırsakların çalışmasını ve metabolizmayı hızlandıran zencefil limon çayı farklı şekillerde hazırlanabilir. Şimdi sizlerle evde ve çok kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz zencefil limon kürü ile zayıflama amaçlı önerilen alternatif tarifleri paylaşacağız;

  1. Alternatif: Zencefil limon çayını hazırlamak için 1 tatlı kaşığı toz zencefili 1 bardak kaynar su içine atın. İyice karıştırın. Üzerine yarım limonun suyunu ilave edin. Zencefil limon çayının tercihen aç karnına tüketerek her gün 2 – 3 kez içmelisiniz. Dilerseniz çayınızı kolay içim için tatlandırmak isterseniz 1 çay kaşığı kadar bal ilave edebilirsiniz.
  2. Alternatif: İki adet limonun suyunu sıkın. İçine büyük bir parça taze zencefil kökünü dilimleyip güzelce kaynatın. Kaynamasının ardından içine bir miktar limon kabuğu ve 1 litre içme suyu ilave edin. Hazırladığınız karışımı cam olan bir su şişesinde muhafaza ederek gün içinde aç karnına için.
  3. Alternatif: Normal bir şekilde demlediğimiz yeşil çayın içine ½ adet limonun suyunu ve bir parça zencefil kökünü rendeleyin. 5 dakika demlenmesi için bekleyin. Bu çaydan gün içinde en fazla 2 bardak içilmesi tavsiye edilmektedir.

Not: Zencefil çayının günlük tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Aşırı miktarda tüketilmesinin kalp ve mide sorunlarına yol açabileceği unutulmamalıdır. Emziren ve hamile kadınların ise zencefili (sadece baharat amaçlı, zayıflama amaçlı değil )doktorlarına danışıp onay aldıktan sonra zencefili uygun miktarı aşmadan tüketmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA