Zerdeçalın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir, Zayıflatır Mı

zerdeçalın faydaları nelerdir,nasıl tüketilir,zayıflatır mı
zerdeçalın faydaları nelerdir,nasıl tüketilir,zayıflatır mı

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir

Keskin kokusu ve aroması ile en faydalı baharatlardan zerdeçal sağlık için tam bir şifa deposu. Aktarlarda hint safranı ismiyle de bilinen zerdeçal sarı renkte toz bir baharattır. Ana vatanı Güney Asya olan zerdeçal en faydalı baharatlar arasında yer alır. Yemek ve salatalarda kullanılan zerdeçal sindirim sistemini rahatlatır, enfeksiyonların iyileşmesine yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir ve cilt için de oldukça faydalıdır. Ülkemizde de kullanılan bir baharat olan zerdeçal son yıllarda faydalı özellikleri sayesinde kullanım oranı daha da artmıştır.

Zerdeçalın en faydalı baharatlar arasında yer almasına neden olan özelliği ise içerisinde bulunan kurkumin bileşenidir. Kurkumin bileşeninin en önemli faydası kanser hücrelerinin büyümesini engellemesidir. Ayrıca kireçlenmeden kaynaklanan ağrıları da hafifletici özellik taşır.  İyi bir antioksidan kaynağı olan zerdeçal bağırsak sistemine de oldukça faydalıdır. Sağlığımız açısından pek çok yararı olan zerdeçalın faydalarını gelin detaylı olarak inceleyelim;

zerdeçalın faydaları nelerdir
zerdeçalın faydaları nelerdir

Zerdeçal Sindirim Sistemine İyi Bir Yardımcıdır; Zerdeçalın içinde bulunan kurkumin bileşeni sindirim sistemi için en faydalı maddelerdendir. Kurkumin bileşeni safra kesesinin safra üretimini arttırarak şişkinlik ve gaz sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca mide için rahatsızlık veren bulantı ve hazımsızlık gibi şikayetlerin de azalmasında etkilidir. Kurkumin bileşeni aynı zamanda mide asidini arttırabileceği için mide ülseri şikayeti olan kişilerde rahatsızlık verebilir.

Zerdeçal İyi Bir Antiokasidan Kaynağıdır;  Antioksidan bileşenleri vücuda zarar veren serbest radikallerin hücrelere zarar vermesine karşı koruyuculuk görevi görür. Serbest radikaller zamanla vücutta oluşabilir ve bu maddeler vücudumuzun hücrelerine zarar vererek kanser gibi hastalıklara ve yaşlanmaya sebebiyet verir. Ancak vücudumuzun bağışıklık sistemi bu zararlı hücrelere karşı kendisi savaşır ve bazen de bu koruma yeterli olmayabilir. Bu noktada vücudun mücadelesi için dışarıdan antioksidan desteği almak gerekir. Özellikle antioksidan içeriği yüksek yeşil yapraklı sebzeler ve içecekler tüketmek büyük yarar sağlar. Zerdeçal da antioksidan içeriği en yüksek baharatlardandır ve vücudumuza zarar veren serbest radikallere karşı vücudu destekler.

Kötü Kolesterolü Düşürücü Etkisi Vardır; Kan basıncını dengeleyici özelliği bulunan zerdeçal aynı zamanda kolesterol seviyesinin de düşmesine yardım eder. Kalp ve damar tıkanıklığına neden olan maddelere karşı savaşır ve koruyuculuk görevi görür. Aynı zamanda atardamar duvarında kan pıhtısı oluşmasını engellemek için mücadele eder.

Zerdeçal Cildi Canlandırır; Zerdeçal cilde canlılık ve nem sağlayan en faydalı baharatlardır. Özellikle zerdeçalın yer aldığı cilt maskeleri cildin daha canlı ve parlak olmasını sağlar. Egzema, siyah nokta ve akne gibi cilt sorunlarının geçmesine yardım eder. Zerdeçal, süt ve bal karışımından yapacağınız cilt maskesini yüzünüze sürerek 20 dakika bekleyin ve ardından durulayın. Zerdeçal maskesi cildin nem kazanmasını sağlayarak daha sağlıklı bir cildin oluşmasına yardım edecektir.

Zerdeçal İyi Bir İltihap Gidericidir; Zerdeçal içerisinde bulunan kurkumin bileşeni vücuda zarar veren mikrop bakterilerin yayılmasını engelleyerek onları yok eder. Yemeklere ve salatalara zerdeçal ekleyip tüketmek vücudun bakteri ve virüslerle mücadele etmesini destekleyerek hastalıklardan koruyacaktır.

Zerdeçal Alzheimer Hastalığından Korur;  Kurkumin maddesi beyin ve hücre sağlığı açısından oldukça önemlidir. Alzheimer beyin hücrelerinin zarar görmesi ile oluşan bir rahatsızlıktır. Zerdeçal içinde bulunan kurkumin bileşeni beyin dokularını koruyuculuk görevi görür, dolayısıyla alzheimera karşı beyin sağlığını korur. Ayrıca zerdeçal içerisinde bulunan turmeron bileşeni de beyin sağlığına iyi gelir ve beyin hücrelerinin kendisini yenilemesinde yardımcı olur.

Zerdeçal Soğuk Algınlığına İyi Gelir; Kuru öksürük ve üst solunum yolları hastalıklarında 1 tatlı kaşığı zerdeçal ile 1 tatlı kaşığı bal karıştırılarak yutabilirsiniz. Zerdeçal vücut direncini düşüren virüslerle savaşarak iyileşmeyi hızlandırır.

Zerdeçal Nasıl Tüketilir

zerdeçal nasıl tüketilir
zerdeçal nasıl tüketilir

Zerdeçala günümüzde ulaşmak çok kolaydır. Toz halinde aktarlarda satılan zerdeçal özellikle tavuk ve patates yemeklerinde kullanılarak çok güzel bir aroma verir ve bu yemeklere çok yakışır. Sağlık için oldukça faydalı bir baharat olan zerdeçal  yemeklerde de farklı aroması ile güzel bir tat sağlar. Zerdeçal aktarlar ve marketlerde toz halinde satılmaktadır ve günümüzde birçok markette zerdeçala ulaşmak mümkündür.

Zerdeçal toz olarak tüketildiği gibi yumru şeklinde dilimleyerek de kullanabilirsiniz. Kabuğunu soyup bir ince dilimi rendeleyip yemeklere ya da salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

Zerdeçal Zayıflatır Mı

zerdeçal zayıflatır mı
zerdeçal zayıflatır mı

Zerdeçal kilo vermek ve zayıflamak isteyenler için mucize baharatlar arasındadır. Sindirime en yardımcı baharatlar arasında bulunan zerdeçal kabızlık ve hazımsızlık gibi şikayetlerin giderilmesine yardım eder. Bağırsakların da daha fonksiyonlu çalışmasını sağlayan zerdeçal sindirimi düzenleyerek kilo vermeye yardımcı olur.

Metabolizma Hızlandırıcı Baharat

Zerdeçalın zayıflamada en büyük yararı metabolizmayı hızlandırmasıdır. Metabolizmanın daha hızlı çalışması ise yağ yakımını arttırarak kilo vermeyi sağlar. Zerdeçal ağız içinde sinir ucu resöpterlerini uyararak metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Kilo vermek isteyenler ve metabolizma sistemi daha yavaş çalışan kişiler günlük olarak 1 tatlı kaşığı zerdeçal tüketerek metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayabilirler.

Zerdeçal içerisindeki etkin maddeler sayesinde iştah keser ve tatlı ihtiyacını azaltıcı etki yaratır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA