Zihin, Beden ve Ruh Sağlığı İçin: Çigong

zihin beden ve ruh sağlığı için: çigong
zihin beden ve ruh sağlığı için: çigong

Çigong (Qigong) Nedir

Tai Chi’nin atası olarak bilinen ve en az bir 5000 yıllık geçmişi olan çigong; Çin tıbbının dört dayanağından birisidir.Diğerleri de masaj, akupunktur ve şifalı bitkilerdir. Çigong bir egzersizler bütünüdür. Buradaki çi yaşam enerjisi anlamına gelirken, gong ise çalışma anlamına gelmektedir. Bu iki sözcüğü birleştirdiğimizde çigong yaşam enerjisiyle çalışma demektir. Çigong egzersizleriyle beden gevşer, zihin ile birlikte de yaşam enerjisi akışını sağlar. Böylece de zihnin ve bedenin üzerindeki olumsuz durumlar kalkar, bedenimiz evrensel bir enerjiyle dolar.

cigong nedir
cigong nedir

Çigong her ne kadar batı toplumlarında tai chi kadar bilinmese de, günümüzde özellikle Çin’de birçok kişi çigong egzersizleri ile güne başlamaktadır. Bildiğiniz gibi tai chi egzersizleri ayakta yapılmaktadır. Ancak çigong egzersizleri hem ayakta, hem oturarak yapılabilmektedir. Tai chide bir diğer farkı da hareketleri tai chiye göre çok daha yavaştır, bir nevi meditasyondur.

Meditasyon Nedir, Nasıl Yapılır

Çigongun en önemli avantajlarından biri hemen hemen her yerde yapılabilmesidir. 10 dakika zamanınızı ayırarak günlük egzersilerinizi yapabilir, gün içinde kendinizi çok daha enerjik hissedebilirsiniz.

Çigong egzersizlerinin temel amacı bedensel, zihinsel ve ruhsal iyileşmeyi sağlamaktır. Çigong yapanların birçoğu egzersizlerin zihin ve ruha huzur verdiğini, bedene de sağlık ve enerji verdiğini vurgulamıştır.

Çigong ile ilgili şu bilgiyi de vermeden geçmeyelim; Çigong 1989 yılından bu yana Çin’de resmi olarak tıbbi tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Ayrıca Çin’de Ulusal Sağlık Planı’nın bir parçası olarak kabul edilmiştir. Çin hastanelerinde kanser hastalarına tıbbi tedavinin yanında çigong egzersizleri de önerilir.

Çigong Yapmak Neye Yarar

çigong yapmak neye yarar
çigong yapmak neye yarar

Çigong egzersizleri bedenimizdeki enerji akışını dengeler ve düzenler. Çigong beden sağlığımızı koruuduğu gibi düşüncelerimize, duygularımıza, zihnimize de olumlu etkiler bırakır. Çigong beden ve ruh için mükemmel bir ilaçtır. Gelin şimdi çigong yapmanın faydalarını daha yakından görelim.

Çigong Egzersizlerinin Faydaları;

  • Çigong egzersizleri stres, öfke ve kızgınlıkla baş etmeyi öğretiyor.
  • Çigong yorgunluğa iyi gelir, rahatlamanızı sağlar.
  • Çigong yaşam enerjinizin evrensel enerjiyle buluşmasını sağlar.
  • Beden ve ruh için mükemmel bir ilaç olan çigong, ağrıları dindirir.
  • Çigong egzersizleri ile kalp atış ritmini yavaşlatabilir ve tekrar enerji pompalar.
  • Çigong bedenin temizlenmesine ve atıkların yok edilmesine yardımcı olur.
  • Kas ve kemik gelişimini güçlendirir. Duruş bozukluklarını önler.
  • Bedensel koordinasyonu geliştirdiği gibi doğu nefes almayı da öğretir.
  • Obezite ve kilo problemi olanlara çigong egzersizleri tavsiye edilir.
  • Çigong düzenli yapıldığında yaşlanmayı geciktirir. Hastalıkları önlediği gibi bedenin kendi kendini iyileştirme gücünü artırır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA