Zona Nedir Belirtileri Nelerdir Tekrarlar Mı Tedavisi

zona nedir, belirtileri nelerdir
zona nedir, belirtileri nelerdir

Zona Nedir

Halk arasında gece yanığı olarak bilinen  zona, ciltte kızarıklık, kabartı ve kaşıntıya neden olan önemli bir cilt hastalığıdır.  Zona hastalığının tıp dilindeki ismi herpes zosterdir. Herpes zoster virüsü aynı zamanda su çiçeğine neden olan bir virüstür ve zona gibi ağrılara neden olan cilt sorunlarına da yol açar. Herpes zoster virüsü çocukluk çağında su çiçeği geçirenlerin sinir uçlarında yaşamaya devam eder. Ancak bu virüs vücudun bağışıklık sisteminin çökmesi ile sinir ucundan cilde ulaşarak zona hastalığına neden olur.

Zonaya neden olan bu virüs insan vücuduna su çiçeği geçirmesiyle girer ancak su çiçeği geçtiği zaman virüs tam olarak vücuttan atılmaz ve bir kere giren virüs uzun yıllar vücutta kalmaya devam eder. Virüs vücudun direncinin ve bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ortaya çıkarak deride zona gibi cilt sorunun oluşmasına yol açar. Zonaya yol açan bu virüs omurilik arka kök bölgesinde kalır.

Zona Neden Olur

zona neden olur
zona neden olur

Zonaya neden olan virüs su çiçeği geçirmemize neden olan herpes zoster virüsüdür. Bir kişi su çiçeği geçirdiği zaman artık bu virüs vücuda yerleşir ancak vücutta sessiz şekilde yaşar ve vücuda zarar vermez. Ancak bazı nedenlerden dolayı vücudumuzda uzun yıllar sessiz yaşayan bu virüs canlanıp vücuda zarar vermeye başlar ve zonaya neden olur. Peki zonaya neden olan bu virüs nasıl harekete geçer? Bu sorunun cevabı henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak zonaya neden olan bu virüsün harekete geçmesi vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması ve direncin düşmesine bağlıdır. 

Zonaya neden olan risk faktörleri nelerdir 

  • Herpes zoster virsünün vücuda yerleşmesi yani su çiçeği geçirmek
  • Bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi; aşırı yorgunluk, kullanılan çeşitli ilaçlar, hastalık
  • Aşırı stres altında yaşamak
  • Travma geçirmek ( ölüm, ayrılık)
  • Depresyon; depresyon sadece ruhsal yönden değil, fiziksel olarak da kişiyi olumsuz etkileyen bir hastalıktır ve kullanılan depresyon ilaçları bağışıklık sistemini zayıflamasına neden olur.

Zona hastalığı her yaş grubunda görülebilir. Ancak vücudun bağışıklık sisteminin daha zayıf olduğu 50 yaş üzerinden sonra risk daha fazladır. 

Zona Hastalığı Bulaşıcı Mıdır

Zona bir deri hastalığı olmasından dolayı kişilerin en çok merak ettiği soru zona hastalığı bulaşıcı mıdır sorusudur. Zonaya neden olan virüs su çiçeği geçiren kişilerde zaten pasif olarak bulunur. Dolayısıyla daha önce su çiçeği geçirmiş kişiler zona hastalığı olan biriyle temas olması halinde bu hastalık onlara bulaşmaz. Ancak daha önce su çiçeği geçirmemiş kişiler zonalı bireyle temas etmesi durumunda hastalık bulaşabilir. Virüs direkt olarak zona değil su çiçeği olarak bulaşır çünkü virüs vücuda ilk kez yerleşecektir. Virüs bulaşan kişide zona değil su çiçeği ortaya çıkabilir. Ancak daha önce su çiçeği geçiren kişilerde vücut bu virüse karşı dirençli olduğu için zona bulaşmaz. Yine aynı şekilde daha önce zona geçiren kişilerde virüse karşı dirençli olduğu için zona bulaşmaz. 

Zona Belirtileri Nelerdir

zona belirtileri nelerdir
zona belirtileri nelerdir

Zona belirtilerini bireyler kolay şekilde ayırt edemeyebilir. Zonanın ortaya çıktığı bölgede beliren ilk belirtiler; kaşınma, kızarıklık ve kaşınma hissidir. Kişi bu belirtilerin zona olup olmadığını hemen ayırt edemez. Ancak bu belirtilerin zona olup olmadığı kızarıklıkların kuruyup dökülmeye başlamasıdır.

Kızarıklık, yanma ve kaşıntı belirtileri öncesinde halsizlik, ışığa karşı aşırı hassasiyet, baş ağrısı ve grip belirtileri görülür. Yanma ve kaşıntı hissi yanında ağrı belirtisi de ortaya çıkar.  Zona vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilir; genellikle sırt, göğüs, saç derisi, kol bölgesi, bel çevresinde zona ortaya çıkar.

Zona Tedavisi

zona tedavisi
zona tedavisi

Zona hastalığının tedavisini açıklamadan önce hastalığın nasıl teşhis edildiğini belirtmekte yarar var.

Zona Nasıl Teşhis Edilir

Ciltte meydana gelen ve içinde su olan kabartılar zamanla yaraya dönüşür ve pul pul dökülmeler başlar. Zona teşhisinde oluşan bu kabartılar çoğu zaman ağrılıdır. Ayrıca kabarcıkların içinde bulunan sıvıdan alınan örnek incelemesi zonanın teşhisini kolaylaştırır.

Zona Tedavisi

Zona tedavisinde önemli olan virüsün pasif hale getirilmesidir. Zonaya neden olan virüs ilaç tedavisi ile kurutulur. Zonanın tedavisinde erken teşhis de önem taşımaktadır. Çünkü zona sinirleri etkileyen bir hastalıktır tedavinin geç başlaması zona ağrılarının uzun süre devam etmesine neden olur.  Zona tedavisinde kullanılan ilaçlar doktor kontrolünde alınmalıdır. İlaçlar zonanın neden olduğu ağrıları ve yanmayı azaltır. Zona bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğu için vücut iyi dinlendirilmeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.

İlaç tedavisinin yanında kızarıklıklar ve içi sıvı dolu olan kabartılar yaraya döndüğü zaman enfeksiyon kapmaması için günlük pansuman yapılmalıdır.

Zona Tekrarlar Mı 

Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ortaya çıkan zona kişilerde bir kere görülür.İstisna durumlar hariç kronik olarak tekrarlamaz. Ayrıca bağışıklık sisteminin her zayıf düştüğü zaman zonaya neden olan virüs aktif hale gelecek diye bir kesinlik yoktur.  Zona istisna durumlar hariç kişilerde 1 kez görülür tekrarlamaz. Ancak nadiren de zona geçiren kişilerde tekrarlayabilir. Zonanın tekrarlamasındaki en büyük sebep lösemi ve lenfoma gibi kan hastalıklarıdır. Bu kan hastalıklarında alınan kemoterapiler nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflar ve virüs tekrar harekete geçebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA